W dzisiejszych czasach możemy zauważyć, że rynek nieruchomości interesuje nas coraz bardziej, dlatego też zaczynamy na potęgę kupować mieszkania, jak i je sprzedać, czy też prowadzić wymiany jednego lokalu na taki o podobnych parametrach, tylko w innej dzielnicy. Niektórzy mogą przyznać, że takie zjawisko jest nieco dziwne, ponieważ ceny nieruchomości są w dalszym ciągu bardzo wysokie, a dodatku cechują się niestabilnością, jednak wiele osób, które chcą kupić mieszkanie taniej wybiera taki wariant, jak adaptacja strychu.
Nie da się ukryć, iż jest to pewne rozwiązanie, które możemy stosować zarówno w swoim domu, jak i w budynku spółdzielczym, by móc w miarę tanim kosztem wyodrębnić kolejne pomieszczenie, w którym będzie można w dogodnych warunkach funkcjonować. Na czym polega adaptacja strychu – przede wszystkim musimy zbadać strukturę budynku, w jakim chcemy wyodrębnić lokal na poddaszu, ponieważ nie wszystkie budynki będą mogły się nadawać do tego, by je jeszcze bardziej obciążyć, a inne będą dla nas zbyt kosztowne pod względem takiego przedsięwzięcia (budynki zabytkowe). Jeśli jednak znajdziemy już dogodny budynek, musimy stworzyć odpowiedni projekt architektoniczny, a następnie przedstawić go właścicielowi danego budynku.
Musimy jednakże pamiętać, że wykonanie takiego projektu, jak adaptacja strychu zawsze będzie wiązać się dla nas z dodatkowymi kosztami i na przykład za wykonanie projektu będziemy musieli zapłacić my. Czasami może nam się udać dojść do porozumienia z właścicielem budynku, byśmy mogli wykonać jakieś mniejsze prace remontowe na przykład na klatce schodowej i liczyć w ten sposób również na pomoc finansową właściciela przy wykonaniu projektu adaptacji strychu, chociażby w jakiejś jego części. Jeśli zastanawiamy się nad tym, dlaczego jest taki bum na tego rodzaju działania, jak adaptacja strychu, przekonamy się, że możemy tutaj liczyć nawet na 30 – procentowy upust ceny za wykupienie takiego lokalu.
Jest to wobec tego niezwykle rentowne przedsięwzięcie, tym bardziej, że ze względu na to, że takie pomieszczenie musi spełniać pewne normy budowlane, na przykład co do wysokości, będziemy mogli rzeczywiście w komfortowych warunkach mieszkać w takim lokalu, który będzie ponadto bardzo atrakcyjny dla oka, ze względu na ukosy. Warto również podkreślić, iż adaptacja strychu może być atrakcyjnym rozwiązaniem, kiedy nie będziemy mogli znaleźć dla siebie innego korzystnego mieszkania.