Architektura przemysłowa to dział budownictwa i architektury, który zajmuje się projektowaniem i budowa obiektów użytkowych, w żadnym razie nie obiektów przeznaczonych do zamieszkania przez zwykłych ludzi. Jest to o tyle specyficzny typ architektury, iż bardzo niewielu mamy w Polsce specjalistów znających się na takim projektowaniu, bowiem trudno się dostać na studia a później na nich utrzymać. Architektura przemysłowa to bowiem jeden z najtrudniejszych kierunków w Polsce, który niektórzy ludzie śmieją nawet porównywać z medycyną. Chodzi głównie o proces skomplikowania dwóch tych zawodów i trudność w opanowaniu materiału na zajęciach.
Trudności na studiach rekompensuje natomiast późniejsza praca w gronie najlepszych specjalistów na rynku, dla których niestraszne jest projektowanie i nadzór nad budową każdego rodzaju budynku przemysłowego. Taka jest właśnie architektura przemysłowa – precyzja i prestiż. Zwróćmy uwagę na fakt, iż pracownikom takiej firmy nigdy nie brakuje zleceń. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem mogą oni projektować zarówno budynki dla instytucji państwowych, których w Polsce jest naprawdę wiele, ale też budynki dla przedsiębiorców prywatnych, którzy niejednokrotnie płaca i wiele lepiej od firm z sektora publicznego. Przy projektowaniu dużych w szczególności obiektów przemysłowych wymagana jest wielka wiedza oraz doświadczenie w tej dziedzinie.
Dlatego zdecydowanie nie każdy może zostać projektantem budynków, które określa się jako architektura przemysłowa. Na rynku działa bardzo wiele firm, które posiłkują się nie tylko pracownikami z Polski, ale także – albo często prawie zawsze – pracownikami zagranicznymi. Są oni lepiej wykształceni i mają doświadczenie zdobyte na budowach i w biurach projektowych całej niemalże Europy, przy czym Polacy też wśród nich się znajdują, lecz jest ich zdecydowanie mniej.
Dużo częściej właśnie osoba znająca język angielski ma szanse na zaistnienie w tym zawodzie, ponieważ główni kontrahenci i ludzie, którzy wykładają na budowę pieniądze, są najczęściej mieszkańcami i obywatelami innych państw niż Polska. Do takiego kierunku studiów jak architektura przemysłowa droga jednak wolna. Trudno się dostać, ale późniejsze pieniądze, jakie będziemy zarabiali, w pełni zrekompensują nam trud włożony w naukę przedmiotu. Naprawdę warto, więc nie zastanawiajmy się dłużej.