Pojawienie się budowli modułowych początkowo nie wróżyły im takiej kariery. Obecnie już wiadomo, że budownictwo modułowe oznacza niższe koszty inwestycji. Wynika to z wielu czynników, które pokrótce omówimy. Hale modułowe nie mają podpiwniczenia, ani nie istnieje potrzeba budowania fundamentów, a jedynie utwardzenia podłoża, na którym stanie obiekt.
Już ten fakt powoduje, że koszty widocznie spadają – wybudowanie fundamentów w tradycyjnej formie to duże koszty, a także czas potrzebny na ich wybudowanie, a wiadomo, że wydłużenie czasu budowy podwyższa jej koszt, sprawia, że działalność może być rozpoczęta później. Obiekty modułowe często obecnie stawia się prefabrykowane fundamenty, mające bardzo lekko konstrukcję z elementów prefabrykowanych. Budowa sportowych hal modułowych to również ciągła możliwość rozbudowy obiektu, jeśli pozwala na to przyległy teren. Oznacza to, ze od razu można zaplanować, że hala modułowa w pierwszym etapie budowy będzie mniejsza i pomieści trzy korty.
Owe korty mogą być użytkowane, mogą zarabiać na przykład na to, by po jakimś czasie rozbudować hale o kolejne korty lub boiska. Specjaliści twierdzą, ze hale sportowe budowane w systemie modułowym to o wiele niższe koszty inwestycji – można je obniżyć aż o 1/5 , co przy inwestycjach liczonych w milionach jest poważną i bardzo istotną oszczędnością. Zyskiem jest również czas – a tu okres budowy jest krótszy nawet o połowę w stosunku do tradycyjnego stawiania hali sportowej. O wiele niższe koszty inwestycji wynikają również z faktu, ze ten typ budowy nie jest uzależniony od kaprysów pogody.
Na pewno fakt, że najcięższe elementy nie przekraczają 100 kilogramów wagi, że właśnie dzięki temu na plac budowy nie jest wprowadzany ciężki sprzęt, co sprawia, że mamy o wiele niższe koszty inwestycji Także fakt, że można budynek modyfikować w trakcie użytkowania, że taka modyfikacja polega , mówiąc w uproszczeniu , na tym, że dokręca się kolejne moduły i pokrywa wielowarstwowymi płytami, to również niższe koszty inwestycji. Ważna jest też jeszcze jedna sprawa – jakość wykonania hali modułowej, sportowej jest o wiele wyższa niż przy tradycyjnej budowie.