Zakupienie i zamontowanie świetlików dachowych to jeszcze nie koniec przygody z nimi. Aby swobodnie się nimi posługiwać i mieć pełen komfort ich użycia należy zaopatrzyć się w akcesoria przydatne w ich użytkowaniu, dzięki którym wszystko okaże się prostsze. Akcesoria takie są ogólnie dostępne i oferuje większość producentów sprzedających świetliki. Jednym z takich akcesoriów jest na przykład siłownik elektryczny, który umożliwić ma nieskomplikowane przesuwanie struktur kopułowych, świetlików znacznych rozmiarów czy innego typu osłon świetlikowych.
Dzięki sprytnej konstrukcji akcesoria jakimi są siłowniki elektryczne pozwalają użytkownikowi na dowolne ustawianie wysuwu siłownika, co z kolei pozwala na dowolne przestawianie świetlików. Podobnie jak same świetliki, również siłowniki zbudowane są z aluminium, dzięki czemu są bardzo lekkie i łatwo się nimi posługiwać a jednocześnie daje im to niezbędną wytrzymałość. Dzięki szczególnej izolacji są to akcesoria bezpieczne, choć stosowane pod napięciem. Innym narzędziem o jakim warto wspomnieć jest centralka przewietrzania, którą stosuje się głównie w budynkach przemysłowych, ale również w domach prywatnych. Zadaniem centralki jest koordynowanie pracy siłowników otwierających i zamykających klapy świetlików co pozwala na kontrolowanie wymiany powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym.
Podobnie, przydatnym akcesorium uzupełniającym nasze akcesoria do świetlików okazać się może tak zwana czujka pogodowa będąca elementem wspierającym systemy oddymiania i wietrzenia. Reaguje ona na zmiany pogodowe, które przekraczają określoną wcześniej wartość dopuszczalną zamykając na przykład klapy czy okna w momencie wystąpienia deszczu czy wiatru. Wszystkie wymienione akcesoria współpracują ze sobą i tworzą komplementarny system wsparcia dla świetlików dachowych, pomagając w sterowaniu nimi i zabezpieczając budynek w nie zaopatrzony przed nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi. Decydując się zatem na świetliki dachowe warto zawczasu rozważyć to jakie elementy wyposażenia dodatkowego mogą okazać się przydatne.