Chemia przemysłowa to produkty towarzyszące człowiekowi na co dzień i ułatwiające mu w znaczący sposób jego życie. Oczywiście chemia ta może występować w postaci różnorodnej, bo każda gałąź przemysłowa posiada produkty specjalne, które współgrają tylko i wyłącznie z ich linią produkcyjną i są przeznaczone dla konkretnej grupy klientów, często bardzo wymagających. Chemia przemysłowa to więc różnego rodzaju produkty do bania o wygląd człowieka – takie jak kosmetyki i inne środki, ponadto mogą to być środki chemiczne do dbania o czystość różnych powierzchni oraz przedmiotów, samochodów i innych pojazdów.
Na rynku istnieje bardzo wiele firm usługowych, które w swojej pracy stosują takie właśnie środki specjalistyczne i profesjonalne znane pod nazwą chemia przemysłowa. We wszystkich możliwych produkcyjnych przestrzeniach w trakcie wykonywania jakiejkolwiek pracy pojawiają się często liczne zabrudzenia i nieczystości, które wymagają natychmiastowego usunięcia i likwidacji. Są one czasem większe, czasem bardzo małe, ale zawsze ich istnienie negatywnie odbija się na wizerunku danej firmy, która pod względem czystości powinna być nieskazitelna. Jeżeli więc wystąpią jakiekolwiek zabrudzenia, konieczna stanie się wówczas pomoc środków czystości, które proponuje nam chemia przemysłowa. Środki czystości możemy natomiast podzielić na dwie grupy, które się od siebie różnią ze względu na występowanie substancji czynnych.
Pierwsza grupę stanowią więc kwasowe środki czyszczące, natomiast drugą grupę zasadowe środki czyszczące. Kwasowe środki mają tę właściwość, iż są żrące i można nimi usunąć w zasadzie każdą plamę czy zbrudzenie, nawet to najbardziej trwałe i pozornie niemożliwe do wyczyszczenia. Możemy je jednak stosować wyłącznie tam, gdzie nie istnieje ryzyko zniszczenia materiały, na którym zabrudzenie postało. Mogą to być więc podłogi kamienne, kafle, produkty ceramiczne, rury i przedmioty wykonane ze stali. Z drugiej strony chemia przemysłowa w postaci środków zawierających substancje żrące nie może być stosowania nigdzie tam, gdzie materiały są bardzo nietrwałe – na przykład karoseria samochodów, którą można łatwo zniszczyć. Zawsze pamiętajmy więc o tym, aby dobierać właściwe środki czyszczące, tak abyśmy później nie zostali niemile zaskoczeni efektami naszego czyszczenia, które mogą się okazać tragiczne skutkach.