Na początku należy przede wszystkim wyjaśnić pojęcia co to jest dźwiękochłonność oraz izolacyjność akustyczna. Dźwiękochłonność jest to zdolność do rozpraszania dźwięku jak również ograniczanie odbić energii dźwiękowej szczególnie od powierzchni budowlanych. Uzyskując dobrą izolację dźwiękochłonną w pomieszczeniach jest zlokalizowana dobra akustyka, przez co nie ma pogłosu jak i cicha mowa jest bardzo dobrze rozumiana przez odbiorców.
Ale należy wspomnieć, że im większe jest pomieszczenia i im wyższe dobra akustyka jest uciążliwa co związane jest z pogłosem. są obecnie sposoby, aby zapobiec takie sytuacji stosując na gładkich powierzchniach wieszanie obrazów, ustawiane regałów z książkami czy kwiatami. Budownictwo – izolacja akustyczna jest to zdolność do ograniczania przechodzenia energii dźwiękowej przez dowolne przegrody. Dźwięk w tej sytuacji tworzy się na skutek drgań mechanicznych cząstek z materiału dowolnego ośrodka o charakterze sprężystym czyli przykładowo przy użyciu powietrza. Przez takie działanie drgania te rozchodzą się w takich ośrodkach w postaci różnej wielkości fal dźwiękowych. Poprzez drgania fal podczas spotkania przegrody wprawia ją w drgania ośrodka.
Poprzez ciężkie oraz masywne przegrody znacznie trudniej jest spowodowanie wywołanie drgań ośrodka. Poprzez użycie w dziale o tytule Budownictwo – izolacja akustyczna można najskuteczniej wywołać przez zastosowanie różnego typu przegród. Dzięki takim stosowanym zabezpieczeniom stosowanym w budownictwie dostajemy nowoczesne pomieszczenia bez szumów i hałasu z zewnątrz. Budownictwo – izolacja akustyczna wyroby takie są montowane przykładowo w dachach przez co pełnią podstawowe zadanie, do którego zalicza się znaczące ograniczenie strat ciepła przenikającego przez połać znajdującą się na dachu. Szczególnie dla pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszach, przez co są stale narażone na hałas, który jest powodowany przez przejeżdżające pojazdy i dlatego decydującym zagadnieniem będzie w tym izolacyjność akustyczna.