Niezależnie od tego jaki model świetlika dachowego wybierzemy i jaką ilość świetlików zakupimy, do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne będzie ich właściwe zamontowanie, ze szczególnym naciskiem na właściwe materiały izolacyjne. Jeśli chodzi o montaż świetlików to producenci oferują całą gamę typów podstaw, o doborze których decyduje forma dachu na którym świetlik ma zostać zamontowany. Podstawy wykonane są z odpornego na mróz i deszcz akrylu lub wysokiej jakości poliwęglanu grubość warstwy którego zostaje obliczona przy uwzględnieniu wszelkich parametrów mogących wpłynąć na jego funkcjonowanie, takich jak wielkość kopuły, wpływ wiatru czy nawet zaleganie śniegu.
Poza jednak elementami konstrukcji świetlika, konieczne jest jego zabezpieczenie jakie dadzą tylko odpowiednie materiały izolacyjne. Nie trzeba chyba wspominać, że wykonanie dobrej izolacji może okazać się sprawą trudną, ale jej wykonanie jest absolutnie niezbędne aby zachować pełną szczelność i nieprzepuszczalność. Najczęściej stosowane materiały izolacyjne, które doskonale sprawdzają się w przypadku świetlików to dodatkowe pasy folii , specjalne fartuchy izolacyjne lub wspomniane wcześniej zaawansowane w formie systemy montażowe dające pełne zabezpieczenie przed działaniem wiatru czy wody. Zadaniem jakie spełnić mają materiały izolacyjne, niezależnie od swojej formy, jest zatkanie wszelkich możliwych istniejących szczelin.
Jeśli nie uda się ich całkowite uszczelnienie to nasze świetliki będą niszczały w zastraszającym tempie a poziom termoizolacji będzie spadał równie szybko. Ponieważ klienci bardzo niechętnie stosują tradycyjne rozwiązania dotyczące dodatkowej izolacji, producenci idą zdecydowanie w kierunku przystosowania swoich produktów do szybkiej izolacji, wyposażając je w dodatkowe elementy umożliwiające niejako automatyczną izolację wykonywaną jednocześnie z montażem świetlików. Takie rozwiązanie wydaje się być prostsze i znacznie bardziej praktyczne, przede wszytki dla użytkowników decydujących się na zamontowanie świetlików.