W tym dziale zajmiemy się tematem takim jak budownictwo – o konstrukcjach dachów. Dach jest nieodzownym elementem każdego budynku. Chroni budynek od opadów atmosferycznych, wiatru, zmian temperatury powietrza. Ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez dachu, to on  zapewnia nam komfortowe warunki w domu czy w pracy. Dlatego tak istotna rolę spełnia w budownictwie. Przed zbudowaniem jakiegokolwiek dachu należy się wstępnie zapoznać z konstrukcją, techniką i narzędziami wykonania. Budownictwo – o konstrukcjach dachów to tytuł naszego najnowszego miesięcznika w którym każdy znajdzie porady dotycząc konstrukcji, typów i położenia dachów.
Należy zacząć od pytania z czego składa się dach? Dach składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia. Większość dachów jest także wyposażona w urządzenia do odprowadzania wody typu rynny bądź rury spustowe itp. Budownictwo – o konstrukcji dachów zawiera także temat pokrycia dachów. Pokrycie dachowe stanowi zewnętrzną warstwę dachu i osłania bezpośrednio budynek od góry. Składa się zwykle z dwóch warstw – izolującej i warstwy podkładowej. Z czego wykonać izolację? Izolację można wykonać z papy, tworzyw sztucznych, dachówek, blachy lub innych nadających się do tego typu zastosowań materiałów. Warstwę podkładową mogą stanowić deski, beton, łaty itp. Konstrukcję nośną dachu mogą być różnego rodzaju ustroje drewniane oraz wszelkiego typu konstrukcje stalowe, metalowe, żelbetowe i inne. Spośród konstrukcji stalowych, oprócz stosowanych od lat zwykłych ustrojów spawanych często stosuje się lekkie konstrukcje prefabrykowane.
Nadają się one szczególnie do przykrycia obiektów handlowych, hal, magazynów, obiektów sportowych i innego rodzaju konstrukcji budowlanych. W konstrukcjach ciesielskich przekazywanie sił powstających w składowych elementach konstrukcji z jednych elementów na drugie odbywa się w miejscach złączy, głównie dzięki połączeniom ciesielskim. Gwoździe, śruby czy inne części metalowe i kołki drewniane stosowane są tylko pomocniczo.
Należy zwrócić uwagę, że drewno używane na konstrukcje dachów powinno być przesuszone, ponieważ drewno wilgotne jest mniej odporne na gnicie i paczenie a połączenia z takiego drewna w miarę wysychania znacznie się rozluźniają. W najnowszym wydaniu budownictwo – o konstrukcji dachów można również przeczytać jakie są wady dachów drewnianych.