Do budowy domu potrzebne jest wiele elementów, produktów i procesów wykonawczych oraz wykończeniowych. W takiej dziedzinie, jak budownictwo – opierzenia budowlane odgrywają bardzo ważna rolę. Po planach budowlanych, zaopatrzeniu budowy we wszystkie potrzebne materiały budowlane i zatrudnieniu dobrych pracowników do budowy domu należy cierpliwie czekać na efekty ich pracy.
Po skończonej pracy budowlanej przychodzi czas na założenie opierzenia. Każdy budynek bez względu na jego przeznaczenie czy będzie to budynek mieszkalny, czy służący do produkcji przemysłowej musi zastać w odpowiednim stopniu wykończony. Zabezpiecza się go przed działaniem szkodzących ścianom budynków takich zdarzeń jak odłupania lub pęknięcia odpowiednie opierzenie. Jako, że wzorowe budownictwo – opierzenia budowlane posiada rozwinięte w nienaganny sposób znalazło ono swoich zwolenników i coraz więcej osób decyduje się na jego montaż. Rola takiego opierzenia ogranicza się głównie do zabezpieczenia obiektu przed jego zalaniem. W przypadku groźnej ulewy woda deszczowa może wtargnąć do wnętrza pomieszczenia i zalać sufity, ściany oraz podłogi.
Opierzenie uszczelni dach budynku i ściany narażone na nawiew wody deszczowej. Budownictwo – opierzenia budowlane rozróżnia wiele rodzai stosowanych blach zakrywających otwory wykończeniowe budynku lub załamań połaci. Mogą być nimi klapy dymowe, okna czy ochrona przed deszczem oświetlenia zewnętrznego. Przeważnie opierzenia wykonuje się ze stali ocynkowanej, którą można dodatkowo powlec. W niektórych przypadkach opierzenie budowlane jest niezastąpione i jego brak może doprowadzić do zniszczenia części budynku lub jego zadaszenia. Dzieje się tak na przykład, kiedy brak jest opierzenia na dachu budynku. Przy pasie rynien dachowych należy umieścić blaszane zabezpieczenia, które ochronią dach przed zalaniem i rynny przed korozją. Unikniemy też złych skutków korozyjnych całej konstrukcji zadaszenia. Niekiedy z powodów finansowych wielu ludzi oszczędza na budowie swoich domów, jednak, jeśli chodzi o opierzenie nie należy zbytnio liczyć się z kosztami.