Budując dom, czy budynek przeznaczony do innych celów trzeba wykonać wiele dodatkowych prac, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie obiektu. Takie prace mogą wykonywać tylko specjaliści. Pod hasłem: „Budownictwo – prace izolacyjne”, kryje się wiele specjalistycznych prac. Izolacja może mieć charakter izolacji termicznej, akustycznej, elektrycznej, przeciwpożarowe.
Oczywiście jeśli teren pod budowę ma tendencję do przemakania, to również trzeba zastosować materiały izolujące przed wilgocią – robi się to na poziomie fundamentów. Budownictwo – prace izolacyjne to bardzo istotny dział, bez niego wszelkie budynki nie byłby bezpieczne. Obecnie specjaliści od izolacji muszą znać wiele nowych materiałów izolacyjnych, wiedzieć kiedy, jakich należy użyć i jak je należy zastosować. Obecnie pracownicy mający zatrudnienie w dziale budownictwo – prace izolacyjne muszą stale się doszkalać poznawać najnowsze rozwiązania.
Jeśli tego nie robią, to firma szybko traci klientów, którzy w wielu wypadkach są zainteresowani nowościami. ° muszą być wykonywane w określonych warunkach. Szczególnie prace na zewnątrz powinny być wykonywane w określonych temperaturach oraz bez zagrożenia zawilgocenia. Izolacja, która ma chronić przed przeciekaniem wody i ogólnie chronić przed wilgocią musi być nakładana przy dodatnich temperaturach (+5-25°C). kiedyś był mały wybór metod izolowania i zazwyczaj firma budująca dom wykonywała takie prace, obecnie lepiej zrobią to fachowcy z firm budownictwo – prace izolacyjne. Obecnie materiały izolacyjne występują w różnych formach – kiedyś były to zazwyczaj matami, płytami lub materiałem, który dał się zrolować.
Obecnie budownictwo – prace izolacyjne ma kilkanaście różnych materiałów izolacyjnych, które mają różną formę: granulatu (najczęściej wełna mineralna, celuloza) a także tak zwane strzępki wykonane z wymienionych wcześniej materiałów. Taki materiał da się wdmuchiwać specjalną dmuchawą w najmniejsze szczeliny i szczelnie je zapełniać – jest to bardzo przydatne zarówno w nowo budowanych budynkach, jak również podczas remontów i dociepleń. Specjaliści o profilu budownictwo – prace izolacyjne bardzo sobie cenią sypkie materiały izolacyjne, ponieważ bez problemu używa się ich w budynkach w stanie surowym zamkniętym i zazwyczaj nie składuje na budowie, ponieważ dwóch pracowników może ułożyć około 800m² izolacji i to o grubości do 30 centymetrów.