Jeszcze kilka lat temu budownictwo borykało się z wieloma problemami w zakresie zaopatrzenia w materiały. Obecnie sytuacja uległa zmianie i wszystko jest w zasięgu ręki i problemem są raczej pieniądze na potrzebne zakupy. Obecnie nie ma już braków w takim zakresie, by budownictwo – przemysłowe materiały budowlane miało w odpowiedniej ilości oraz jakości. Kiedyś do wybudowania domu wystarczało niewiele materiałów: cegły, cement wiążący cegłę , trochę drewna, blachy czy gwoździ.
Teraz wybudowanie domu wymaga setek rożnych materiałów i z punktu widzenia jakości budynku wszystkie takie materiały są po prosu niezbędne. Ostanie lata to okres, w którym coraz rzadziej można zobaczyć taki szyld w składzie z materiałami: Budownictwo – przemysłowe materiały budowlane. Obecnie nie ma chyba sklepu, składu, w którym można kupić wszystkie potrzebne materiały budowlane, ponieważ następują wysoka specjalizacja. Co prawda zazwyczaj składy z różnymi materiałami, każdy po prostu wybiera jakąś specjalizację, ponieważ obecnie produkty budownictwo – przemysłowe materiały budowlane liczy się w setkach(o ile nie w tysiącach) rozmaitych produktów.
Wiele z tych materiałów ma ścisłe, bardzo specjalistyczne zastosowanie. Budownictwo – przemysłowe materiały budowlane to jak wspomniano wyżej rozmaite materiały mają bardzo specjalistyczne zastosowanie. Wiele z osób kupujących materiały budowlane oczekuje, że sprzedawcy w składzie budowlanym znają się na tym co jest w ofercie sklepu, potrafią doradzić coś z najnowszej oferty oraz zastanowić się nad zakupem materiałów, które nie mają jakości gwarantowanej w opisie przez producenta – takie materiały też trzeba sprzedawać, bo są ich zwolennicy. Wiadomo, że w dziedzinie budownictwa zarówno przemysłowego, jak ogólnego każdego dzieje się bardzo dużo.
Jeśli porównamy listę oferowanych materiałów z działu: Budownictwo – przemysłowe materiały budowlane, sprzed 10 lat i obecnie, to ta współczesna lista będzie kilkakrotnie dłuższa. Materiały budowlane dla przemysłu bardzo często muszą mieć inne parametry niż te, które używane są do budownictwa ogólnego, ponieważ często spotyka się tam ogromne przeciążenia, temperatury niespotykane w innych warunkach. Wiele z produktów używanych przez budownictwo – przemysłowe materiały budowlane, musi mieć specjalne właściwości i to potwierdzone certyfikatami dotyczącymi ścierania, palności i wytrzymałości na obciążenia.