Rusztowania przemysłowe są stosowane w budownictwie dość powszechnie, zwłaszcza w przypadkach gdy do czynienia mamy z bardziej skomplikowanymi konstrukcjami budowlanymi. Obecnie systemy w skład których wchodzą przemysłowe rusztowania zaprojektowane w sposób umożliwiający ich maksymalnie sprawne rozstawienie i zamontowanie.
Godny zauważenia jest również fakt że standardowe przemysłowe rusztowania składają się z minimalnej niezbędnej liczby elementów, co dodatkowo wpływa na szybkość i precyzję ich montażu. Przemysłowe rusztowania wykorzystywane są w różnych typach prac budowlanych, zarówno na zewnątrz budynków jak i ich wnętrzu. Najczęściej jednak spotyka się je na wielkich budowach obiektów komercyjnych i przemysłowych, gdzie okazują się szczególnie przydatne. Ale aby ustawić przemysłowe rusztowania trzeba dużej precyzji i właściwego i dokładnego dopasowania zarówno do budynku jak i do podłoża na którym rusztowanie się opiera.
Zapewnia to odpowiednią sztywność rusztowania a tym samym bezpieczeństwo pracujących na rusztowaniu osób. Na rynku funkcjonują już oczywiście specjaliści zajmujący się ustawianiem tego typu rusztowań, dla których praca na wysokościach to chleb powszedni. Mimo, że rusztowania są różnej wysokości – od kilku do nawet 100m, to w każdym przypadku obowiązuje ta sama zasada dotycząca zabezpieczeń w czasie ich montażu jak i w czasie pracy na już zamontowanym rusztowaniu.
Sytuację taką wymusza niejako coraz większy nacisk kładziony na bezpieczeństwo w branży budowlanej. Wiele uwagi przywiązuje się obecnie do kwestii bezpieczeństwa i odsetku wypadków mających rokrocznie miejsce zarówno w czasie montowania rusztowań jak w czasie finalnego z nich korzystania. Z tego właśnie powodu producenci rusztowań dokładają coraz więcej starań aby uczynić ich produkt prostym i mało skomplikowanym a jednocześnie maksymalnie bezpiecznym narzędziem pracy, kierując się zasadą, że tylko wysokiej jakości produkt może być postrzegany przez klientów jako dobry i bezpieczny czyli taki w który chętnie zainwestują swoje pieniądze.