W budownictwie znalazło zastosowanie wiele materiałów między innymi szkło. Używa się je nie tylko jako materiał wykończeniowy, ale również potrzebny jest jako oszklenia pełnych ścian i sufitów. Budownictwo – rodzaje szkła, jakie występują w budownictwie można podzielić na te do zastosowań wewnętrznych lub stosowane we wnętrzach pomieszczeń. Można wyróżnić szkło budowlane płaskie walcowane, bądź ciągnione, zespolone, hartowane, piankowe lub barwne nieprzejrzyste. Każdy rodzaj z tego szła jest materiałem potrzebnym i bardzo przydatny w budownictwie. Szkło płaskie walcowane charakteryzuje się grubością od 3 do 8 mm, oraz ornamentową powierzchnią.
Budownictwo – rodzaje szkła, to również szkło zespolone, które składa się z kilku szyb, złożonych ze sobą i przedzielonych dystansową ramką. Szkło hartowane odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną i zmian temperatury. Nie straszny jest im siarczysty mróz, ani gorące promienie słoneczne. Szkło nieprzejrzyste używa się jako materiał zdobniczy i układa się na ścianach w postaci płytek ceramicznych. Najpopularniejszym szkłem jest szkło nieprzejrzyste, gładkie stosowane do szkleń okiennych. Fachowa nazwa takiego szkła, to szkło płaskie. Produkowane jest metodą szkła ciągnionego, czyli poprzez walcowanie masy szklanej w postaci ciekłej. W produkcji można je wywalcować zmniejszając jego grubość, albo wyprodukować szkło zbrojone dodając do masy szklanej metalową siatkę zbrojeniową.
Budownictwo – rodzaje szkła można w bardzo łatwy sposób rozpoznać. Szyby okienne bowiem w dużym stopniu różnią się od szyb ornamentowych lub zbrojonych. W budownictwie można spotkać się poza tym ze szkłem klejonym, które podczas nieprzewidzianego stłuczenia zabezpieczone jest warstwą folii ochronnej. Dzięki temu szyba taka podczas pęknięcia nie rozsypuje się na drobne kawałki. Często nazywana jest szybą bezpieczną. Innym rodzajem szkieł są szkła refleksyjne, elektroprzewodzące oraz szkło ceramiczne. Wszystkie rodzaje szkła są odpowiednio sprawdzane co do swojej jakości. Bez nich nasze każdy obiekt budowlany wyglądałby mało ciekawie.