Rusztowania modułowe to grupa rusztowań, która obok rusztowań ramowych wykorzystywana jest w rodzimej branży budowlanej. Rusztowania modułowe mają bardzo szerokie spektrum zastosowania i znajdują szczególne uznanie w przemyśle czy w budowie obiektów przy elektrowniach czy stoczniach. Można z nich skonstruować rusztowania typu fasadowego lub przestrzennego.
Znajdują również szerokie zastosowanie w budowie trybun i estrad koncertowych ale również w budowie rozmaitych zbiorników czy nawet kościołów i wież. Można z nich ponadto wykonać konstrukcje służące do prowadzenia prac remontowych i konserwatorskich. Rusztowania modułowe jako rusztowania systemowe składają się z kilku niezbędnych elementów, do których należą różnych rozmiarów stojaki, rygle w kilku długościach, stężenia pionowe i poziome jak również drewniane i stalowe podesty dzięki którym możliwe jest poruszanie się po konstrukcji. Montaż rusztowania odbywa się poprzez umieszczenie w otworach wykonanych w stalowych talerzykach na słupku rygli oraz stężeń.
Bardzo istotne jest zamocowanie rygli pod idealnym kątem 90 stopni. Samo łączenie rygla i stężenia następuje poprzez zaciśnięcie zamka klinowego, który zbudowany jest w sposób uniemożliwiający jego niekontrolowane rozpięcie. Aby zamontować rusztowania modułowe należy w pierwszej kolejności rozmieścić stopy gwintowe a następnie na każdej z nich tak zwane elementy początkowe. Potem kolejno układane są stojaki pionowe oraz rygle poziome i inne niezbędne elementy wzmocnień ukośnych. Dopiero w końcowym etapie montuje się podesty komunikacyjne. Niewątpliwym atutem jaki posiadają rusztowania modułowe jest możliwość stosowania jego elementów zamiennie z elementami rusztowań ramowych.
Elementy składowe rusztowań modułowych są więc w pewnym sensie kompatybilne w stosunku do rusztowań ramowych. Jest to dodatkowe ułatwienie dla tych którzy stosują oba te rodzaje rusztowań. Należy zaznaczyć, ze rusztowania modułowe są uznawane za rusztowania bezpieczne, czego potwierdzeniem jest posiadanie przez nie posiadanie Certyfikatu Bezpieczeństwa.