Rusztowania ramowe to kolejne po warszawskich i rurowo-złączkowych rusztowania stosowane w polskim budownictwie. Należą one do grupy rusztowań o nieskomplikowanym montażu i demontażu a system łączenia poszczególnych elementów rusztowania nazywany jest systemem trzpieniowo-zapadkowym. Niweluje to konieczność użycia do montażu śród czy innych elementów spalających.
Niewątpliwą zaletą jaką posiadają rusztowania ramowe jest ich niewielka waga co sprzyja naturalnie ich przemieszczaniu i nie powoduje żadnych właściwie problemów z ich transportem czy rozbudową. Rusztowania ramowe wykorzystywane są przy prowadzeniu różnego rodzaju prac o charakterze budowlanym czy konserwatorskim, ale również w pracach remontowych. Elementy składowe rusztowań wykonywane są z odpornej Stali, która jednak doskonale dopasowuje się do każdego niemal kształtu budynku.
Stosując rusztowania ramowe można zatem otynkować ściany, pokryć ściany wykładziną, przeprowadzić roboty termoizolacyjne, pomalować ściany czy nawet umyć okna czy oczyścić elewację budynku. Równie proste do wykonania przy użyciu tego typu rusztowań wydają się być prace murarskie i inne prace budowlane. Producenci rusztowań tego typu oferują je w dwóch podstawowych wersjach, różniących się od siebie szerokością ramy i maksymalną dopuszczalną wysokością montażu wahającą się pomiędzy 15 a 30 metrami.
W skład standardowego schematu rusztowania wchodzą między innymi podstawa śrubowa, rama pionowa, pomosty, poręcze, krawężniki, drabiny i łączniki kotwiące dzięki którym cała konstrukcja ma szansę na pozostanie w jednym miejscu. Rusztowania ramowe cechują się ponadto dużą statecznością i wytrzymałością dzięki czemu można na nich wykonywać tak wiele różnych czynności bez jednoczesnej potrzeby stałego ich dostosowywania do wykonywanych prac. Rusztowania te można dowolnie rozbudowywać, zgodnie z aktualnymi potrzebami, zwłaszcza że korzystny trzpieniowo-zapadkowy system montowania jest na tyle elastyczny, że stworzyć może nawet najbardziej wyszukaną konstrukcję przystosowaną do budynkowi któremu ma służyć.