Rusztowania rurowo-złączkowe to pionierskie rusztowania jeśli chodzi o rusztowania w systemach elewacyjnych. To właśnie w tym typie rusztowań zastosowanie znalazły stalowe rury, które połączone za pomocą obrotowych łączy tworzyły całość konstrukcji rusztowania przypominający stelaż albo wieżę, które pod ułożeniu właściwych podestów na poszczególnych poziomach rusztowania miały służyć pracownikom budowlanym.
Dziś rusztowania rurowo-złączkowe choć uważane za najbardziej uniwersalne w swoim zastosowaniu, odchodzą już powoli do lamusa, przede wszystkim ze względu na skomplikowany sposób montażu, który dyskwalifikuje je na przykład przy porównaniu do rusztowań warszawskich. Aby zamontować rusztowania rurowo-złączkowe należy mieć do dyspozycji zestaw składający się ze stalowych rur o ściśle określonej grubości ścianki i średnicy, złącza krzyżowe służące do montażu tak zwanych kotew, złącza obrotowe dzięki którym uda się zmontować całą konstrukcję jak również inne akcesoria takie jak drabinki czy płyty i deski pomostowe.
Jak wspomniano wcześniej, mimo iż na rynku dostępne są już mniej skomplikowane w montażu rusztowania rusztowania rurowo-złączkowe są wciąż uznawane za najbardziej uniwersalne i najlepiej dopasowujące się do fasady budynku i jego elewacji. Zachęcająca jest również mała ilość elementów składowych systemu rusztowań. Z drugiej jednak strony, nie sposób pominąć wad jakimi odznaczają się rusztowania rurowo-złączkowe. Poza wspomnianym niewygodnym montażem są i inne niedogodności takie jak na przykład niespełnianie wymogów bezpieczeństwa a co za tym idzie słaba akceptowalność przez inwestorów budowlanych.
Mimo to, rusztowania tego typu są wciąż dość popularne w Anglii gdzie typowe dla tamtejszego krajobrazu łamane elewacje domów w stylu wiktoriańskim nie dają się obsłużyć przez inne rodzaje rusztowań. Wybierając zatem rusztowanie należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, wśród których jednak prym powinno wieść bezpieczeństwo pracy i montażu. Jeśli więc chcemy spać spokojnie dobrze rozważmy te kwestie i dopiero wtedy podejmijmy decyzję.