Budownictwo specjalistyczne jest coraz bardziej potrzebne. Architektura idzie do przodu, pojawiają się nowe pomysły, projekty i rozwiązania. W związku z tym budownictwo musi dotrzymywać kroku. Z roku na rok przybywa coraz więcej nowych firm zajmujących się produkcją bądź handlem. W budownictwie oznacza to wzrost zapotrzebowania na budowę hali przemysłowych oraz magazynów o specjalnej konstrukcji. Firmy budowlane zajmujące się tym typem budownictwa specjalistycznego mają do zaoferowania szeroką gamę robót m.in. z zakresu budownictwa kubaturowego, inżynieryjnego na przykład z zakresu ochrony środowiska, sieci zewnętrznych oraz robót specjalistycznych takich jak umocnienie wykopów, ścianki szczelne. Budownictwo specjalistyczne to budowa mostów.
Na całym koncesyjnym odcinku autostrady A1 w Polsce przewidzianych jest w sumie ponad 150 obiektów mostowych, ale żaden z nich nie jest tak duży i tak trudny do zrealizowania, jak most na Wiśle pod Grudziądzem (projektowo zwany obiektem mostowym MA-91). Będzie to najdłuższa tego typu konstrukcja w Polsce. Całkowita długość obiektu, liczona w osiach skrajnych podpór, wyniesie 1 954 metry. Budownictwo specjalistyczne to m.in. pierwsza koncepcja przeprawy mostowej pod Grudziądzem opracowana przez Transprojekt Gdański w roku 1997. Projekt ten przewidywał budowę mostu w dwóch wariantach konstrukcyjnych. Pierwszy z nich zakładał budowę mostu o ustroju niosącym stalowym zespolonym z żelbetową płytą jezdni, natomiast wariant drugi dotyczył mostu o konstrukcji wantowej, zawieszonej na dwóch wysokich pylonach w kształcie litery A.
Prace projektowe prowadzone przez GDDKiA w latach 2006/7 zweryfikowały wstępne koncepcje i założenia. Projekt budowlany został opracowany tylko dla wariantu drugiego, tj. mostu wantowego z pylonami o zamienionych w stosunku do projektu wstępnego rozwiązaniach konstrukcyjnych pylonów. Budownictwo specjalistyczne to także inne rozwiązania. Dobrym przykładem jest również budowa basenów hotelowych i prywatnych. Kompleksowa obsługa inwestycji, począwszy od koncepcji, poprzez projekt, wykonanie niecki basenowej, dostawę i montaż urządzeń stacji uzdatniania wody do uruchomienia basenu to budownictwo specjalistyczne. To Przede wszystkim wykonanie niecki basenowych żelbetowych wykończonych płytkami, mozaiką szklaną lub folią basenową oraz w technologii lekkich ze stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych.