Świetliki łukowe to rodzaj świetlików dachowych, które zyskują sobie coraz większą popularność na polskim rynku. Ponieważ rola świetlików jest bardzo istotna z punktu widzenia na wiele kwestii związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ich znaczenie i zastosowanie wzrasta z roku na rok. To właśnie świetliki dachowe, a wśród nich świetliki łukowe pozwalają nam na efektywne doświetlenie pomieszczeń, niezależnie od ich przeznaczenia. Świetliki łukowe z powodzeniem stosowane są do doświetlania hal przemysłowych, różnego rodzaju magazynów ale również pomieszczeń produkcyjnych, w których na co dzień pracują ludzie.
W tym ostatnim przypadku ich rola nabiera jeszcze większego znaczenia, gdyż pozwala na zapewnienie lepszych i bardziej komfortowych warunków pracy podczas niejednokrotnie długiej pracy przy taśmie produkcyjnej. Jeśli wierzyć producentom świetlików, to właściwie wybrane i odpowiednio zamontowane świetliki łukowe mogą zagwarantować wystarczający dostęp światła naturalnego. Oczywiście skuteczność jaką osiągają świetliki dachowe, w tym świetliki łukowe, zależy od tego jaką powierzchnię dachu zajmują. Zasada jest taka że im większa powierzchnia zajmowana jest przez świetliki łukowe tym większa jest ich skuteczność i tym lepsze okazuje się doświetlenie.
Decyzję o tym jaką powierzchnię świetliki łukowe mają zajmować podejmuje się natomiast w oparciu o analizę przeznaczenia budynku i funkcję jaką ma pełnić. Świetliki łukowe stosuje się w różnego rodzaju obiektach, choć najczęściej jako wyjątkowo skuteczne narzędzie pozwalające doświetlić klatki schodowe czy ciągi komunikacyjne. Podobnie jak inne świetliki dachowe, również i te zbudowane są głównie z poliwęglanu, który stosuje się obecnie zamiast szkła zbrojonego, które jeszcze nie dawno było w branży świetlików dość popularne.
Producenci zapewniają ponadto, że świetliki są wodoodporne i mrozoodporne co dodatkowo ma zapewnić komfort ich stosowania oraz niezmienną trwałość podczas długotrwałego użytkowania. Zachęca również prosty sposób montażu świetlików z użyciem jedynie prostych narzędzi elektrycznych.