Obecnie ekologia to temat modny i na czasie. Wszyscy przyznają rację, że trzeba dbać o ziemię, że trzeba stosować alternatywne, czyli ekologiczne metody produkowania energii, że trzeba budować ekologiczne domy i produkować ekologiczną żywność……. Obecnie w wielu miejscach budownictwo – technologie ekologiczne, realizowane są jako pojedyncze projekty, które mają zachęcić do stosowania metod bezpiecznych dla środowiska, które na dodatek są oszczędne w eksploatacji.
Budownictwo – technologie ekologiczne najczęściej kojarzą się z wykorzystaniem słońca do pozyskiwania energii. W praktyce tych kolektorów słonecznych jest jeszcze bardzo mało, mimo że w przypadków krajów UE każdy może liczyć na dopłaty do instalacji ekologicznych. W kilku miejscach w kraju budownictwo – technologie ekologiczne oznaczają przede wszystkim wykorzystanie wód geotermalnych dla potrzeb gospodarstw domowych. Warunkiem wykorzystania tych wód jest ich odpowiednia temperatura, ale ta czasem jest bliska wrzenia. Nawet nowe technologie w budownictwie służą działaniom proekologicznym – za takie.
Budownictwo – technologie ekologiczne uznawane są domy stawiane jako konstrukcje szkieletowe, w których szkielet jest drewniany i zostaje zabudowany płytami, zwanymi często prefabrykatami. Oczywiście, domy budowane tylko z drewna są jeszcze bardziej przyjazne środowisku, kosztują niewiele, zużywają, szczególnie w celu ogrzania, tylko 1/3 energii tej, która jest potrzebna do ogrzania domu murowanego dobrze ocieplonego. Współczesne budownictwo – technologie ekologiczne zakłada również budowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, dzięki czemu środowisko jest dobrze chronione – oczywiście dotyczy to rejonów, gdzie ścieki z gospodarstw domowych nie mogą być odprowadzane do większej, na przykład gminnej, czy miejskiej oczyszczalni.
Budownictwo – technologie ekologiczne oznaczają również powrót do budowania domów z tradycyjnej cegły wypalanej przede wszystkim z gliny, bez dodatku pyłów i popiołów przemysłowych, które z cegły czynią produkt niezdrowy dla człowieka. Bardzo wiele materiałów wykorzystywanych do budownictwa ekologicznego jest dość droga i z tego względu wiele osób musi z nich rezygnować.