Postawienie ścian to tylko początek stawiania, tworzenie budynku. Mury, które nie są otynkowane nie nadają się do użytkowania. Czasami zdarzają się sytuacje w budownictwie jednorodzinnym, gdy dom jest stawiany metodą gospodarczą, że kładzione są tynki wewnętrzne, a ściany na zewnątrz czekają najczęściej na dopływ gotówki, czasami latami. Jeśli zastanowimy się jakie ważne działy ma budownictwo – tynkarstwo okazuje się tu czymś istotnym. Dom źle otynkowany nie trzyma ciepła.
Źle położone tynki mogą pękać i odpadać. Trzeba wiedzieć jak i gdzie nakładać tynki, których teraz na rynku jest sporo. Rozwój działu budownictwo – tynkarstwo nastąpił kilka lat temu. Powstały różne typy tynków, które mają bardzo określone zastosowanie. Wiadomo, że każda dziedzina budownictwa rozwija się, rodzą się coraz węższe specjalizacje i to, co kiedyś robił w zasadzie jeden mistrz murarski, teraz wykonuje kilku specjalistów. Budownictwo – tynkarstwo to obecnie nie tylko różnego rodzaju tynki, ale również różne technologie ich nakładania. Zanim zostanie położony jakikolwiek tynk na ścianie, należy zapoznać się z warunkami w jakich będzie „pracować” ściana. Tynki cementowe są stosowane tylko na zewnętrznej i to części cokołowej domu, najczęściej wówczas, gdy ta część budowli jest narażona na działanie wody.
Poważną wadą tych tynków jest znikoma paroprzepuszczalność, co powoduje zatrzymywanie wody od środka ścian (pomieszczeń budynku). Obecnie w dziale budownictwo – tynkarstwo znajdziemy dość tradycyjne tynki cementowo-wapienne, ale one również tynki akrylowe, mineralne, silikonowe, czy silikatowe. Jednak dobór tynku jest uzależniony od tego na jaką powierzchnię będzie kładziony, ważne jest to, jakiego materiału użyto do ocieplenia budynku. Na przykład przy ociepleniach wełną mineralną nie stosuje się tynków akrylowych. Należy w tym zakresie słuchać rad fachowców, jednak jeśli ktoś sam wybiera materiał na tynki, to powinien zapoznać się z najnowszymi trendami w dziale budownictwo – tynkarstwo, przynajmniej na tyle, by wiedzieć jakie pytania zadawać sprzedawcom. Ważne jest również to, by materiały użyte do ocieplania, wszelkie siatki, kleje i tynki były jednej firmy, bo mieszanie substancji różnych producentów może skończyć się katastrofą i tynki nie będą się trzymać ściany.