Wilgoć w budynku to rzecz najbardziej niebezpieczna dla jego mieszkańców i użytkowników. Zazwyczaj dość szybko pojawia się grzyb i lokal staje się niebezpieczny dla zdrowia. Czasami, szczególnie starsze budynki , nie mają zrobionych dobrych zabezpieczeń przed wodami, które zagrażają fundamentom domu. Obecnie każdy wie, że budownictwo – usuwanie zawilgocenia to bardzo ważna sfera usług.
Bywa, że kupiony dom jest suchy i nie ma żadnych oznak wilgoci – bardzo często sprzedający nieruchomość tuszują oznaki wilgoci, która da się na chwilę osuszyć i zamalować. Jedna z firm, która specjalizuje się w: usługach: ”Budownictwo – usuwanie zawilgocenia” radzi, by przy wilgoci, która pojawia się tylko okresowo nie popadać w panikę, ponieważ dobre dogrzanie budynku oraz jego wietrzenie powoduje pozbycie się tego problemu. Jeśli stawia się nowy budynek, to należy od razu zabezpieczyć go przed wilgocią. Obecnie jest bardzo dużo literatury fachowej typu ”Budownictwo – usuwanie zawilgocenia” i warto się zapoznać z taką pozycją po to, by w przyszłości nie mieć problemów z wilgocią w domu. Jednak decyzja o kupnie gotowego domu wymaga innych działań – warto, nawet jak wszystko wygląda porządnie, ale dom ma swoje lata, sprawdzić przy pomocy fachowców z firmy „Budownictwo – usuwanie zawilgocenia” , jaka jest wilgotność murów.
Najczęściej stosowana jest metoda karbidowa. Pobiera się z murów , poprzez nawiert wewnątrz domu około 50 centymetrów nad posadzką,a na zewnątrz podobnie, ale nad poziomem gruntu, niewielkie próbki murów i określa ich wilgotność. Jeśli nie przekracza ona 3%, to oznacza, że mur jest suchy, zaś poziom 8-10% oznacza konieczność natychmiastowego osuszania domu.
Taki zawilgocony budynek trzeba intensywnie wietrzyć pomieszczenia, ale gdy wilgoci jest za dużo, to ta metoda się nie sprawdzi. Można wdmuchiwać suche powietrze, a przy większym zawilgoceniu większe zawilgocenie możemy osuszyć za pomocą mikrofal, które spowodują , że woda z murów wyparuje. Jednak specjaliści z firm „Budownictwo – usuwanie zawilgocenia” radzą, żeby w starszych domach zastosować metodę poprzez wniknięcie w strukturę muru, gdzie w wiercone dziury wprowadza się materiały higroskopijne.