Obecnie na polskim rynku jest wielu producentów, którzy oferują nam całe systemy rynnowe, które są dziś niezbędnym czynnikiem przy budowie domu. Zawierają one wszystkie części, jakie są niezbędne do montażu. Należą do nich min. kolanka, łączniki i wszelkiego rodzaju uchwyty i haki rynnowe. Dzięki temu możemy samodzielnie zamontować własne orynnowanie. Istnieją różne rodzaje rynien, dlatego ważna jest charakterystyka materiałów rynnowych. Istnieją rynny z tworzywa sztucznego.
Mają wiele zalet, a jedną z nich jest to, że są odporne na działanie czynników zewnętrznych, czyli atmosferycznych. Nie działają na nie deszcze, nawet kwaśne i nie ulegają wyblaknięciu pod wpływem słońca. Są także odporne na czynniki mechaniczne. Jednak najważniejsze jest to, że nie trzeba ich konserwować, ani malować. Częściej stosowane są rynny stalowe, chociaż wygadają mniej estetycznie. Są robione z blachy stalowej, a zaletą jest to, że jest bardzo trwały, nie ulega zniszczeniu. Jednakże jest najdroższy ze wszystkich systemów. Ich złączenie wymaga więcej pracy ze względu na to, że trzeba je zlutować w niektórych miejscach. Należy je także zakonserwować, gdyż trzeba je malować aby nie uległy zniszczeniu, czy też korozji. Jeśli cynk z którymś miejscu uszkodzi się, to zaczynają rdzewieć.
Dla osób, które chcą wybudować wspaniałą rezydencję poleca się rynny tytanowo – cynkowe. Są wykonane z takiej właśnie blachy. Są one bardzo dekoracyjne, a dodatkowo trwałe, nie ulegające zniszczeniu. Należy jednak pamiętać, że są również odpowiednio drogie. Istnieją również rynny miedziane, choć są rzadziej stosowane. Zazwyczaj produkuje się je z czystej miedzi, choć zdarza się, że są powlekane. Jednak od wody ulegają one zaśniedzeniu, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Niektórym jednak podoba się, kiedy one zielenieją. Istnieją także rynny aluminiowe, tworzone z blachy aluminiowej. Warto dodać, że nie ulegają korozji, a ich gwarancja trwałości jest bardzo duża. To od nas jednak zależy, jaki rodzaj rynien wybierzemy. Każdy z nas powinien je dostosować do własnego domu.