Mało kto nawet zajmujący się branżą budowlaną na co dzień jest w stanie sobie wyobrazić, że chemiczne środki izolacyjne mogą mieć zbliżone a w wielu przypadkach o niebo lepsze właściwości termoizolacyjne niż tradycyjne materiały służące do termoizolacji takie jak na przykład styropian czy wata mineralna albo szklana. Dzieje się tak za sprawą tego oto niefortunnego faktu, że chemiczne środki izolacyjne są wciąż zbyt mało znanymi produktami na naszym rodzimym krajowym rynku. Możemy spekulować nad tym dlaczego tak się dzieje ale zdaje się, iż najprawdopodobniejszym wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy jest fakt iż nasi krajowi producenci, którzy to produkują od lat klasyczne materiały termoizolacyjne nie chcą lub wręcz ze względów technologicznych nie mogą przestawić się na produkcję takich środków jak chemiczne środki izolacyjne.
Nic w tym dziwnego nie ma jeśli weźmiemy pod uwagę prosty fakt który mówi nam o tym że na przykład taki perlit nie jest wcale materiałem, który można w miarę łatwo tanio i szybko wytworzyć od a do z wyłącznie samemu w fabryce. Jako, że jest to surowiec kopalny występujący w znacznych ilościach jedynie w basenie Morza Śródziemnego, to nasi rodzimi producenci częstokroć zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na zapewnienie tego powulkanicznego surowca naszym polskim odbiorcom w kraju przez co ci muszą, jeśli potrzebują takich materiałów termoizolacyjnych negocjować często wygórowane ceny z zagranicą. Nie jest to dla nich z pewnością sytuacja komfortowa, i dlatego być może tak trudno jest u nas o chemiczne środki izolacyjne.
Większość z nich bowiem jak już wcześniej wspominałem pochodzi niemalże bezpośrednio z kopalni i po niewielkim przetworzeniu trafia do obiegu tak więc nie mając stałego źródła a najlepiej kilku w postaci kopalń danego minerału nie jesteśmy w stanie wyposażyć naszego rodzimego rynku w chemiczne środki izolacyjne. Być może dofinansowania z UE pomogłyby rozwiązać ten problem, który z pewnością trapi nie jednego polskiego inwestora, który zaplanował, lub jest już w trakcie realizacji swojej budowy.