W sytuacji, kiedy znajdziemy się na moście lub wiadukcie, jako pieszy zastanawiamy się w jak najbardziej bezpieczny sposób przedostać się na drugą stronę. Podziwiamy wówczas ludzi, którzy przewidzieli takie sytuacje i zaprojektowali ciągi piesze na wiaduktach i mostach. Tylko dzięki nim piesi mają możliwość poruszania się po danych konstrukcjach, bez obawy, że zostaną najechani przez pojazd samochodowy. Chodniki te stanowią specjalnie wytyczone trasy, po których mogą poruszać się ludzie zatrzymując się i podziwiając piękno przejeżdżających pociągów lub przepływających statków. Na mostach mogą one być skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić podniesienie mostu, jeśli wymagać będzie tego sytuacja, na przykład przepływać statek o dużej wysokości.
Ciągi piesze na wiaduktach i mostach wykonane ze stalowych konstrukcji często wzbudzają zachwyt, a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Bez obaw przechodzi się po mocnym moście czy wiadukcie omijając to, co się znajduje na dole. Ciągi takie zaopatrzone są w bezpieczne barierki uniemożliwiające wychylenie się lub spadnięcie. Głównie zabezpieczone są one przed dziećmi, które często chcąc zobaczyć, co znajduje się poniżej ciągu wychylają się, a nawet wchodzą na barierki. Takie ciągi piesze na wiaduktach i mostach często pełnią funkcję przyspieszenia sprawności ruchu ulicznego. Piesi nie muszą czekać przy szlabanach kolejowych na przejeżdżający pociąg, lecz dzięki stalowej drodze mogą swobodnie przejść ponad wiaduktem.
Rozwiązanie takie docenia każdy człowiek w sytuacji, kiedy śpieszy się na ważne spotkanie i nie może się spóźnić. Na mostach konstrukcje takie często połączone są z ruchem samochodów, oddziela te dwa pasma zbudowana stalowa siatka lub barierka ochronna. Trzeba zwrócić uwagę, że teraźniejsze stalowe dzieła posiadają swoją duszę i nie wyglądają już jak żelazne, brzydkie obiekty. Często są one pięknie oświetlone i spacer po nich nocą jest prawdziwą przyjemnością. Wielu reżyserów komedii romantycznych decyduję kręcić sceny finałowe na fantastycznie wyglądających mostach lub wiaduktach.