Szkło jest to materiał nieorganiczny, który został schłodzony do stanu stałego. Szkło jest obecnie stosowane w każdej dziedzinie życia, lecz najczęściej stosuje się jego właściwości podczas budowania. Podobnie jak stal w połączeniu ze szkłem samo w sobie tworzy w pewnym stopniu jakąś nieruchomość. Ciekawostki architektoniczne – szkło i stal są bardzo często stosowane w architekturze Kurdystanu, która bardzo różni się od europejskiej, dlaczego być może stało się to za sprawą wykorzystywania do budownictwa w głównej mierze szkła i stali. Dlatego też dochodzące ze świata ciekawostki architektoniczne – szkło i stal przestawiają tą krainę w zupełnie innym świetle, nieco oryginalnym i niepowtarzalnym.
Ma to na względzie również i specyfikę regionu geograficznego, gdzie ta kraina jest położona. Dziś miasto to prężnie się rozwija szczególnie w dziedzinie budownictwa. Można z dumą obserwować jak powstają nowoczesne osiedla z wieżowcami. Coraz więcej buduje się tam hoteli luksusowych szczególnie z połączeniem szkła i stali. Powstają centra handlowe, które swoją przykuwają wzrok niejednego turystę. Jest to przykład miasta, gdzie ciekawostki architektoniczne – szkło i stal są w pełni widoczne w budownictwie.
Bardzo często te dwa materiały budowlane utożsamia się z nowoczesnością i luksusem. Najnowsze budowle są bardzo często całe ze szkła, a to najbardziej staje się widoczne w wielkich miastach, ogromne biurowce zdobią miasto nadając mu wyrazu nowoczesności i dobrobytu. Nie tylko mowa tu o mieście, którym jest Kurdystan, ale o każdym, które obecnie się rozwija. Nowoczesna architektura stawia na wykorzystanie właśnie takich materiałów.
Obecnie w budownictwie zajmującym się budowaniem domów jednorodzinnych coraz częściej materiał jakim jest szkło zakreśla większy poziom wykorzystania. Ludzie chcą być w posiadaniu domu oryginalnego, który przykuwa uwagę innych. Czasami ściany murowane są zastępowane szkłem, przez co w domu wykorzystuje się każdą porcje światła słonecznego. Witraże również cieszą się ogromnym powodzeniem wśród osób budujących własny dom.