W Polsce od jakiegoś czasu można zauważyć zjawisko odpływu młodych i wykwalifikowanych pracowników. ? Z ostatnich statystyk wynika, że najwięcej wyjeżdża wykształconych pracowników budowlanych. Wielu ekspertów zadaje sobie pytanie czy trzeba będzie zatrudniać pracowników z Chin? Niestety w dalszym ciągu sytuacja finansowa dla tego sektory nie jest wystarczająca, dlatego pracownicy budowlani w pogoni za lepszym zarobkiem wyjeżdżają za granicę.
Największy odpływ wykształconych pracowników budowlanych odnotowuje się do krajów skandynawskich takich jak Norwegia, Szwecja oraz Dania. W dalszym ciągu sporo osób wyjeżdża do Irlandii, Anglii oraz Niemiec. Według danych MPiPS w pierwszym półroczu 2009 roku do pracy w Polsce przyjechało ponad dwa tysiące obywateli Chin, w tym mniej więcej 350 osób w celu realizacji usług eksportowych. Z danych wynika, że Chińczycy przyjeżdżający do naszego kraju to w większości wyższa kadra kierownicza, eksperci i doradcy oraz wykwalifikowani robotnicy. Najwięcej takich osób pracuje w firmach zlokalizowanych w woj. mazowieckim, pomorskim oraz wielkopolskim.
W związku z ciągłym wyjazdem naszych pracowników za granicę wiele osób zadaje sobie pytanie czy trzeba będzie zatrudniać pracowników z Chin? W Polsce zaobserwować można coraz większe zainteresowanie pracowników z Azji, zwłaszcza z Chin. Szczególnie atrakcyjną formą świadczenia pracy przez Azjatów jest tak zwana usługa eksportowa. Polega na nawiązaniu współpracy między polskim przedsiębiorstwem a jej odpowiednikiem zagranicznym. Projekt polega na delegowaniu pracowników cudzoziemskich do pracy na rzecz polskiej firmy.
Dlatego odpowiedź na pytanie czy trzeba będzie zatrudniać pracowników z Chin brzmi twierdząco, ponieważ na polskim rynku są to bardzo atrakcyjni pracownicy, którzy charakteryzują się solidnością i wytrwałością w każdej dziedzinie. Polska dla tych pracowników jest bardzo atrakcyjnym krajem pod każdym względem szczególnie finansowym. Płyną z tego podwójne korzyści zarówno dla pracodawców, którzy nie muszą płacić wielkich sum za utrzymanie pracownika, oraz dla samego pracownika, który jest zadowolony z płacy jaką otrzymuje od polskich firm budowlanych.
Firmy, które decydują się na współpracę z Chinami – zwłaszcza na zasadzie usługi eksportowej – mają na względzie redukcję swoich kosztów, zmniejszenie problemów z rotacją pracowników oraz liczą na pozyskanie wykwalifikowanych i rzetelnych usługobiorców.