Dach odwrócony może spełniać różne funkcje – od standardowej aż po rekreacyjną i dla tych wszystkich którzy posiadają nieograniczoną wyobraźnię, szczególnie w kwestii aranżowania własnego miejsca na ziemi są one idealnym sposobem aby owej wyobraźni dać upust. Istnieje wiele rodzajów dachów odwróconych ale dach odwrócony jako strefa wypoczynkowa staje się popularny dopiero od kilku lat. Dach odwrócony jako Strefa wypoczynkowa przechodził już liczne transformacje mające dostosować tę konstrukcję do sposobu budowania w naszym kraju i udało mu się to z powodzeniem.
Dziś, dzięki n owoczesnym rozwiązaniom ludzie nie obawiają się tej konstrukcji tak jak jeszcze kilka lat temu a dach odwrócony jako Strefa wypoczynkowa nie jest już traktowany jako wysokiego stopnia ekstrawagancja ale jako swego rodzaju udogodnienie które można sobie zafundować we własnym domu. Aby sprawić aby dach stał się miejscem prawdziwie odprężającym można zastosować różne rodzaje zazielenienia, wybierając najlepiej niską roślinność która nie będzie od nas wymagała zbyt pracochłonnej pielęgnacji. Oczywiście dla zwolenników prac ogrodowych również znajdzie się opcja, bo można przecież przewidzieć na dachu rośliny bardziej wymagające.
Trzeba liczyć się jednak z tym, że będzie to wymagało nawiezienia odpowiedniej ziemi w dostatecznej dla roślin ilości, co powoduje dodatkowe obciążenie pokrycia dachowego. Zarówno wybierając jeden jak i drugi typ zazielenienia należy wziąć pod uwagę kwestie zabezpieczenia izolacji przed wrastaniem korzeni roślin, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Dbajmy więc o to aby nasz dach odwrócony jako Strefa wypoczynkowa funkcjonował nienagannie i oprócz tworzenia korzystnego mikroklimatu i przynoszenia nam upragnionego relaksu nie wpływał negatywnie na konstrukcję dachu.
Zbyt często bowiem kierują nami krótkowzroczne pobudki estetyczne i jednocześnie pomijamy kwestie bezpieczeństwa dachu, co w ostatecznym rozliczeniu okazuje się brzemienne w skutkach. A przecież kompleksowe przemyślenie kwestii konstrukcyjnych dachu nic nie kosztuje i nie boli, dlaczego więc tego zawczasu nie zrobić zamiast martwić się o możliwe następstwa.