Dachy odwrócone stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne, choć dachy o zwykłej konstrukcji nie dają się jeszcze całkiem wyprzeć do lamusa. Dachy odwrócone dają niesamowite możliwości wykorzystania powstającej na nich powierzchni i są głównie sposobem na pokrycie dachu typu płaskiego. Ponieważ dachy odwrócone są postrzegane w mentalności naszych rodaków jako pewien synonim awangardy i nieszablonowości to stosowane są głównie przy konstruowaniu budynków ekskluzywnych, w których stanowią dodatkowy element wykończenia, nadający miejscu jeszcze więcej znamion komfortu i luksusu.
Konstrukcja dachu odwróconego różni się od tradycyjnej tym, ze bezpośrednio na niej układa się warstwę izolacyjną – wodną i termiczną, której wykończeniem z kolei może być żwir czy płytki, w zależności od upodobań właścicieli oraz od planowanego przeznaczenia przestrzeni jaka w ten sposób powstaje. Możemy bowiem zaaranżować dachy odwrócone w imponujący taras lub zwyczajnie zasadzić na nim trawę i zyskać w ten sposób imitację ogródka. Aby jednak wykorzystać konstrukcję dachu odwróconego należy ją projektować najlepiej na podłożu betonowym bo tylko takie da nam wystarczająco dużą wytrzymałość.
Montaż dachu powinien ponadto zostać wykonany z uwzględnieniem minimalnego spadku – zwykle ok.1-2 % dzięki czemu umożliwimy naturalny odpływ wody z dachu i zapobiegniemy nadmiernemu jej gromadzeniu się na powierzchni dachu. Ponadto, należy odpowiednio przystosować podłoże pod montaż dachu odwróconego. Wskazane jest tutaj zastosowanie warstw papy podkładowej, które ułatwią ewentualne prace naprawcze, jeśli takowe okażą się konieczne. Kolejny etap to oczywiście izolacja termiczna do której zwykle używa się wytrzymałych płyt styropianowych, układanych w dwóch warstwach. Dopiero tak przygotowaną bazę można pokryć materiałem wykończeniowym, którym z reguły jest warstwa żwiru lub, w przypadku gdy chcemy przystosować dach do celów rekreacyjnych – warstwa zazieleniająca w formie mat zazieleniających bądź ziemi.