Dla wielu osób budowanie domu to wielka niewiadoma i bardzo często budzi ono wiele zdziwienia i zaskoczenia. Najczęściej ludzie myślą, że stawianie fundamentów polega na wybudowaniu muru w głębi ziemi z jakimś zabezpieczeniem podłoża na przykład w postaci grubej warstwy cementu. Drenaż fundamentu to jedna z ważniejszych prac na poziomie fundamentów.
Taki drenaż fundamentu powinien być zaprojektowany do konkretnej budowli na konkretnym podłożu i wówczas będzie spełniał dobrze swoje funkcje. Każda budowa powinna być poprzedzona fachowa ekspertyzą działki pod kątem warunków gruntowo-wodnych – rezygnacja z takiej usługi może w przyszłości zakończyć się zalaniem piwnic i/lub zawilgoceniem budynku. Domy stawiane na glebach ze żwiru lub piasku, jeśli nie stoją na dodatek w jakiejś niecce mogą być pozbawione drenażu, chociaż przezorni właściciele nawet na takim gruncie stosują drenaż fundamentu, chociaż w nieco mniejszym zakresie.
Najbardziej narażone na zbieranie się wody zagrażającej budynkom są gleby z gliny oraz piaski gliniaste – tu drenaż fundamentu jest nieodzowny, ponieważ taka nieprzepuszczalna gleba zatrzymuje wodę na dłużej. Warto zainwestować w dobrych fachowców, którzy wykonają drenaż fundamentu, sprawdzą wszelkie parametry i sprawią, że drenaż fundamentu będzie drożny i funkcjonalny przez lata. Trzeba pamiętać, że źle założony drenaż fundamentu zamiast służyć osuszaniu gruntu pod domem i wokół niego, może powodować, że część wody będzie dostawała się pod budynek, pod fundamenty. Może dojść do podmywania fundamentów, co po latach może stanowić zagrożenie dla budynku.
Ważne jest nachylenie rur drenarskich dla skutecznego odpływania wody – ustaleniem takich parametrów powinien zająć się geodeta, drenaż fundamentu nie może być robiony na przysłowiowe „oko”. W normalnym użytkowaniu drenaż fundamentu sprawdza raz w roku poprzez ocenę stanu studzienek, raz na jakiś czas rury wymagają wypłukania wodą pod ciśnieniem, ponieważ ich prześwit może być zatkany przez piasek. Na gruntach trudno przepuszczających wodę drenaż fundamentu jest zalecany nawet wówczas, gdy nie ma podpiwniczenia. Drenażu wymagają budynki stojące na wszelkiego rodzaju skarpach, chociaż wydawać by się mogło, że tam woda nie zagraża budynkowi. O tym, czy wykonać drenaż fundamentu powinien decydować specjalista.