Jeśli mamy zamiar zamieszkać w domu, który będzie wykonany z drewna, bądź też z innych materiałów, które w naszej ocenie będą dobrze komponować się z otoczeniem, a przy tym będą również ekologiczne, warto będzie rozważyć takie rozwiązanie, jakim może być drewniana konstrukcja dachu. Tego typu konstrukcje będziemy mogli zazwyczaj podzielić na trzy rodzaje, czyli drewniana konstrukcja dachu, którą będziemy mogli przeznaczyć na dom o rozstawieniu ścian, które będzie stosowane w przypadku niewielkich gospodarstw rolnych i będzie ona mieć postać dachu dwuspadowego.
Bardzo podobnie może prezentować się drewniana konstrukcja dachu, jaką będzie można zastosować w przypadku rozstawieniu ścian nośnych powyżej 7 metrów i tutaj także dach będzie dwuspadowy, jednak każde skrzydło będzie dodatkowo wzmocnione poprzez jętkę, czyli poziomy element, który będzie przechodzić przez środek każdego ze skrzydeł dachu. Jeśli zaś mówimy o naprawdę dużym obiekcie, wówczas zanim położymy konstrukcję drewnianą, będziemy musieli przygotować strop, by zapewnić konstrukcji dachowej odpowiednią wytrzymałość i stabilność. Bardzo duże znaczenie, przy kładzeniu takiej konstrukcji dachowej będzie mieć wybór odpowiedniego drewna.
Przekonamy się, że fachowcy najczęściej będą polecać sosnę, ponieważ jest to drewno, które zawsze będziemy mogli dostać i to w każdej długości i ilości. Ze względu na to, że sosna jest taka popularna, będziemy mogli także liczyć na to, że znacznie mniej zapłacimy za tego rodzaju wariant drewna. Ze względu na to, że drewno jest surowcem naturalnym, bardzo istotnym działaniem, jakie będziemy musieli się podjąć, jest odpowiednie zabezpieczenie dachu przed wszelkiego rodzaju mikroorganizmami, które pojawiają się właściwie natychmiastowo, gdy tylko drewno ulegnie zawilgoceniu.
Jednym ze sposobów, by zabezpieczyć konstrukcję dachu, jest impregnacja próżniowa, która co prawda będzie wiązać się raczej z dużymi kosztami, gdyż będziemy musieli skorzystać tutaj z usług konkretnej firmy, jednak takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej skuteczne ze wszystkich metod, więc jeśli nie chcemy, by kosztowne przedsięwzięcie, jakim jest stawianie dachu, zakończyło się fiaskiem, warto decydować się tylko na sprawdzone i solidne rozwiązania. W ten sposób drewniana konstrukcja dachu będzie bardzo dobrze się prezentować nawet podczas niekorzystnych warunków zewnętrznych, które nie odbiją się w żaden sposób na warunkach panujących wewnątrz domu.