Nikt chyba nie wyobraża sobie współczesnego placu budowy bez tak podstawowego materiału jakim jest drewno. Nie od dzisiaj wiadomo, że budulec ten nie jest wcale tak wytrzymały jak można by na pierwszy rzut oka przypuszczać. Główną słabością jaką niestety drewno posiada jest to, że zawsze i wszędzie jeżeli nie jest odpowiednio zaimpregnowane wykazuje bardzo dużą podatność na biodegradację. Drewno oczywiście rozumiane jako ścięte drzewa bo chyba nikomu nie przyszłoby do głowy aby impregnować żywe drzewa.
Jednym z oczywistych objawów podatności jest zgnilizna drewna w budynkach i na składach która objawia się właśnie biodegradacją drewna w miejscach w których jest ono składowane. Zgnilizna drewna w budynkach i na składach jest zmorą wszystkich, którzy w drewnie upatrują lub już upatrzyli sobie okazji do zarobku ponieważ aby zgnilizna drewna w budynkach i na składach trzeba je dobrze zaimpregnować a to często kosztuje więcej niż nie jeden mógłby przypuszczać. Nie jest to jednak powód aby odrzucać drewno jako budulec ponieważ to świetny materiał.

Przyczyny – zagrzybienie

Jeśli chodzi o drewno to przyczyny jakie może mieć zagrzybienie są bardzo różne. Każde dziecko nawet wie że przecież grzyby zawsze rosną w pobliżu drzew ponieważ symbioza z nimi pozwala im w ogóle egzystować. Nie jest to coś o czym mówi się ostatnimi czasy zbyt wiele jednakowoż zagrzybienie wśród tego drewna które leży już na składach stanowi naprawdę poważny problem i może być przyczyną poważnych strat pieniędzy na przykład jeśli chodzi o tartaki czy nawet miejsca w których drewno leży już pod zadaszeniem.
Przyczyny zagrzybienia są jasne i przejrzyste podobnie jak inne przyczyny które mają wpływ na biodegradację drewna. Przede wszystkim chodzi tutaj o to że zagrzybienie występuje najczęściej w miejscach narażonych permanentnie na działanie wody a wiadomo, że do rozwoju grzybów woda jest podstawowym składnikiem bez którego nie mogą one normalnie funkcjonować nie mówiąc już o wzroście czy też namnażaniu się. Zagrzybienie występuje niestety stosunkowo często i jest poważnym problemem z którym nie wszyscy potrafią sobie efektywnie poradzić tak więc chrońmy drewno przed wilgocią.

Warunki rozwoju grzybni

Są najróżniejsze warunki rozwoju grzybni. Nie można jasno powiedzieć że drewno w takich a takich warunkach najbardziej sprzyja rozwojowi grzybni jednak na pewno decydujący wpływ mają tutaj warunki odpowiadające za podwyższoną wilgotność w miejscach gdzie grzyby się rozwijają i rosną. Najgorszym z możliwych jest przypadek w którym sami sprawiamy że warunki rozwoju grzybni są jak najbardziej sprzyjające ponieważ przez takie postępowanie skazujemy nasze drewno na nieodwołalną biodegradację spowodowaną rozwojem grzybów które mimo że z żywymi drzewami żyją w symbiozie to jeśli zaatakują one drewno które zostało ścięte nie pozostawiają mu żadnych absolutnie szans na.
Warunki rozwoju grzybni jak już zostało wcześniej wspomniane są najlepsze jeśli warunki w pomieszczeniu lub hali w której drewno jest przechowywane wykazują podwyższoną lub wręcz wysoką wilgotność. Nie jest to jednakowoż jedyny warunek który sprzyja rozwojowi grzybni. Także drewno pozostające przez długi czas w ciemnym słabo oświetlonym i niemalże w ogóle nie wentylowanym pomieszczeniu stwarza idealne warunku do rozwoju grzybni.

Rodzaje grzybów („ulubione” gatunki drewna”)

Niebagatelny wpływ na żywotność drewna ma jego podatność czy też lepiej odporność na infekcje związane z grzybami atakującymi drewno. Rodzaje grzybów atakujących drewno mają oczywiście swoje ulubione gatunki drewna i nie jest to tajemnicą dla nikogo ponieważ każdy mógłby to wydedukować chociażby na podstawie tego, że drewno nieodpowiedzialnego właściciela który nie potrafi odpowiednio go zabezpieczyć staje się automatycznie można powiedzieć gatunkiem drewna które można od tej pory uznać za drewno reprezentujące ulubione gatunki drewna które lubią wszystkie rodzaje grzybów.
Nie jest tajemnicą, że nawet najbardziej ulubione przez rodzaje grzybów różnorakie występujące w przyrodzie gatunki drewna odpowiednio zaimpregnowane mogą oprzeć się ich niszczycielskiej sile która niszczy wszystkie deski które nie są odpowiednio zabezpieczone przed biodegradacją. Nie jest to oczywiście proces tani ani krótkotrwały tak więc nie ma możliwości aby nie miało to wpływu na cenę surowca jakim jest drewno które później wykorzystywane jest tak szeroko przecież na wszelkiej maści placach budowlanych.