Na rynku są dostępne rożne dźwigary stalowe. Projekty dźwigarów mają szerokie zastosowanie dla przykryć dachowych różnego rodzaju budynków. Dźwigary stalowe mogą być stosowane w budynkach zamkniętych, otwartych i wiat, ocieplonych i nieocieplonych oraz o rozpiętościach od 6,0 m do 24,0 metrów. W ramach przystosowania – przez osobę uprawnioną – projektu dźwigara dla konkretnej inwestycji, możliwe jest zaprojektowanie dowolnego pokrycia, zwiększenie lub zmniejszenie rozstawu dźwigarów, pod warunkiem nieprzekroczenia obciążeń obliczeniowych przyjętych w
projekcie; w przypadku zwiększenia rozstawu płatwi należy sprawdzić nośność (stateczność) pasa górnego dźwigara.
Dźwigary stalowe można rozróżnić na poszczególne rodzaje. Najpopularniejsze formy dźwigarów stalowych na rynku to: dźwigary stalowe dwuspadowe dźwigary kratowe i ramowe, dźwigary stalowe jednospadowe dźwigary kratowe, dźwigary stalowe dwuspadowe dźwigary kratowe o zmiennych rozpiętościach, stalowe dwuspadowe dźwigary kratowe, stalowe jednospadowe dźwigary kratowe oraz stalowe dwuspadowe dźwigary ze ściągiem. Jak można zauważyć typów i rodzajów jest wiele.
W dzisiejszych czasach budownictwo oferuje szeroki wybór. Jedyny dylemat jaki mogą sobie postawić budowlańcy to decyzja jaki typ albo rodzaj dźwigara wybrać. To już zależy od konstrukcji dachu. Poszukując wybranego typu dźwigara możemy się natknąć z następującym opisem: Stalowy, dwuspadowy dźwigar kratowy o rozpiętości 12 metrów. Dźwigar przeznaczony jest dla dwuspadowych dachów budynków zamkniętych, otwartych oraz wiat. Charakterystyka dźwigara: rozpiętość: 12 metrów dwuspadowy nachylenie 20 o sugerowany rozstaw dźwigarów: 4.5 metra, materiał: stal St3SX. Wszystkie oferowane dźwigary są nowe, zabezpieczone farbą antykorozyjną, wykonane według polskich norm oraz dla I i II strefy obciążenia śniegiem i wiatrem co stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla polskich warunków klimatycznych.
Dźwigary stalowe to trudny zakup. Powyższa charakterystyka jest doskonałym przykładem na co należy zwracać uwagę. Przede wszystkim należy pamiętać, że dźwigary stalowe powinny być wykonane dla I i II strefy obciążonej śniegiem i wiatrem, ponieważ jest to idealna gwarancja dla polskich warunków pogodowych. Kupując dźwigary stalowe z takim opisem możemy być pewni, że posłużą nam bardzo długo, a nasza konstrukcja budynku będzie stabilna.