Zbudowanie ekologicznego domu wymaga ekologicznych materiałów, ponieważ czasami zastosowanie czegoś niezbyt zdrowego do wykończenia na przykład wnętrza może zniszczyć cały wysiłek. Mamy bardzo różne ekologiczne materiały budowlane, z których najpopularniejsze i najbardziej znane jest drewno. Oczywiście jeśli drewno zostanie wykończone lakierem, który przez wiele lat będzie wydzielał toksyny, to straci swoje naturalne właściwości.
Prócz takich sytuacji, w każdej innej drewno to wspaniały materiał na ekologiczny dom – jest on przytulny, ciepły, utrzymuje w naturalny sposób zdrowy poziom wilgoci , jest cichy i łatwy do ogrzania. Mając na uwadze ekologiczne materiały budowlane należy zwrócić uwagę na naturalne tynki gliniane, które świetnie trzymają ciepło wewnątrz domu i wytłumiają hałasy. Takie tynki mogą być w wielu kolorach, a także mogą być wielokrotnie użyte. Co prawda rzadko zdarza się zdejmowanie tynków ze ścian, ale te tynki można po wykonaniu jakiś prac na ścianie , ponownie nałożyć.
Należy do budowania domu używać ceramicznych materiałów budowlanych, ale od znanego producenta, który nie ukrywa składu produktów – do gliny, z której wypalane są cegły czy dachówki, czy specjalne pustaki, w łatwy sposób można dosypać popioły, pyły przemysłowe, które zmieniają właściwości ceramiki. Jeszcze w połowie XX wieku temu nie było wielu problemów z ekologią, bo niemal wszystkie materiały używane w budownictwie były ekologiczne, ponieważ, a może na szczęście były bez dodatków chemicznych. Warto zapoznać się, jak pewne rzeczy robiono kiedyś, kiedy ekologiczne materiały budowlane były w zasadzie jedynymi na rynku.
Podstawą w budownictwie były cegły, cement i wapno, a w celu uzyskania białych ścian, a szczególnie sufitów stosowano kredę. Teraz sklepy prześcigają się w sprzedawaniu różnych nowości, które nie zawsze mają sprawdzone działanie na człowieka szczególnie przez dłuższy czas. Oczywiście państwo też może uruchomić mechanizmy, które sprawią, że budujący domy będą wybierać ekologiczne materiały budowlane – może to być obniżka podatków, dopłata do tych materiałów czy, w wypadku osób, które produkują w swoim gospodarstwie ekologiczną energię pomoc w korzystnym jej sprzedaży.