Obecnie budownictwo wykorzystuje bardzo dużo materiałów izolacyjnych. Współczesne domy są izolowane od wilgoci, zewnętrznej temperatury i hałasu. Coraz częściej osoby budujące swoje domy doceniają materiały ekologiczne. Wśród takich materiałów, które można śmiało określić jako ekologiczne materiały izolacyjne, jest perlit ekspandowany, który uzyskuje się ze szkliwa wulkanicznego – to szkliwo powstaje wskutek nagłego ostudzenia lawy.
Jednak uzyskania materiału izolacyjnego wymaga jeszcze obróbki cieplnej szkliwa i to w temperaturze sięgającej 1150º C. Właśnie perlit ekspandowany jest przykładem niemal idealnego materiału do izolacji mającego wszelkie cechy ekologiczne. Inne ekologiczne materiały izolacyjne są również uzyskiwane przez przetwarzanie naturalnych składników. Kolejnym przykładem takiego materiału jest Isowood , który uzyskuje się z wiórów wielkopowierzchniowych zmieszanych w odpowiednich proporcjach z cementem.
Należy dodać, że Isowood zastępuje doskonale (ma nawet o wiele lepsze parametry) styropian, wełnę mineralną i szklaną. Co więcej cena tego materiału jest wyższa niż innych tu wspomnianych. Używanie tego materiału izolacyjnego powoduje, że dom jest cieplejszy, bardziej suchy oraz cichy. Bardzo często budowanie nawet z ekologicznych materiałów może zostać zniweczone przez użycie materiałów izolacyjnych, które nie mogą być określone jako ekologiczne materiały izolacyjne i ich użycie powoduje, że osoby użytkujące budynek narażone są na działanie różnych środków chemicznych. Trzeba pamiętać o tych sprawach, gdy buduje się dom.
Czasami zapada decyzja, żeby do izolacji termicznej budynku użyć pianek, które powodują, że nie powstają mostki powodujące ucieczkę energii. Niektórzy polecają pianki DEMILEC (USA) LLC, które uznawane są, według norm za ekologiczne materiały izolacyjne – niektórzy twierdzą, że nie ma materiałów bardziej ekologicznych i bardziej wartych używania niż ten produkt. Jednak zanim dokona się zakupu jakiejkolwiek pianki trzeba dokładnie przeczytać jej skład oraz sprawdzić, czy mają one certyfikat LEED, który potwierdza, że produkt jest przyjazny dla środowiska.