Elementy drugorzędne hali drobiarskiej wspierają wytrzymałość i stabilność konstrukcji głównej , zapobiegają uszkodzeniom i obsuwom oraz usuwają konieczności częstej konserwacji obiektu. Sztywność całego układu nośnego opartego na stalowej konstrukcji hali drobiarskiej jest oparta o elementy drugorzędne konstrukcji wsporczej.
Do takich materiałów należy zaliczyć rygle ścienne oraz płatwie dachowe ,współpracujące z najważniejszymi elementami głównej konstrukcji hali hodowlanej ,dzięki czemu zagwarantowana jest ich niezbędna sztywność oraz stabilność. Gdy zastosowane są elementy drugorzędne takie jak wsporniki czy rygle , hala może zostać budowana i projektowania z pominięciem ograniczeń co do rodzaju czy ciężaru obudowy.
Biorąc pod uwagę elementy drugorzędne należy na pewno wspomnieć o metodzie gięcia na zimno metalu przy produkcji kształtowników i profili zimno giętych. Niezaprzeczalnymi zaletami profili zimno giętych są : niski ciężar własny (pozwala to na budowanie bardzo lekkich hal hodowlanych przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości) , wydajne i ekonomiczne zastosowanie materiału pozwalające na zwiększenie oszczędności inwestorów (efekty uzyskany dzięki osiągnięciu pożądanej do budowy nośności przy zmniejszeniu grubości przekroju profilu) .
Elementy drugorzędne zimno gięte charakteryzują się również zadowalającą odpornością na korozję i warunki atmosferyczne dzięki ocynkowaniu i powleczeniu powłoką antykorozyjną. Elementy drugorzędne w Polsce i na świecie coraz częściej wykonywane są z materiałów przyjaznych przyrodzie , co pozwala na ich powtórne wykorzystanie w procesie recyklingu. Nowoczesne wykonywanie i produkcja jaką odznaczają się elementy drugorzędne zimno gięte wykorzystywane w budowie hal drobiarskich pozwalają na znaczną oszczędność na kosztach transportu.
Do przetransportowania wszystkich elementów potrzebnych do budowy konstrukcji potrzebna jest niezwykle mała przestrzeń transportowa. Firmy przy odpowiednich warunkach są w stanie dostarczyć wszystkie elementy drugorzędowe w trakcie trwania jednej dostawy. Te niezaprzeczalne zalety elementów wykonanych przy pomocy gięcia na zimno dostarczają im wielu zwolenników pośród budowniczych , architektów i inwestorów budujących nowoczesne hale drobiarskie.