Budując budynek, każdy inwestor ma na uwadze prawidłowe jego wykończenie. W końcu od tego zależy jego wygląd a co za tym idzie atrakcyjność na tle otoczenia. Dlatego też tak wiele wysiłku wkłada się w to, żeby elementy elewacji rzucały się w oczy i to w sposób jak najbardziej pozytywny. Aby osiągnąć pożądany element i dobry wygląd estetyczny, budujący sięgają do całej gamy dostępnych środków. Są to najczęściej ozdobne gzymsy, listwy i dekory elewacyjne. Świetne efekty można uzyskać za pomocą sztukaterii. Elewacje jest wtedy elegancka i ma swój własny określony i zaplanowany wcześniej styl. Tego rodzaju działania mogą nadać niepowtarzalny charakter budynkowi i a także nierzadko ukryć jego wady czy inne niedociągnięcia. Trzeba zaznaczyć, że elementy elewacji to nie tylko wszelkiego rodzaju zdobienia. To także otwory okienne, gzymsy, łuki, listwy czy zworniki. Umiejętne zaprojektowanie i wykonanie tych elementów, niejednokrotnie może dać oszałamiające rezultaty. Wyjść z tego może nietuzinkowy wygląd domu.
Czasem umiejętne zastosowanie i rozmieszczenie takich elementów architektonicznych może optycznie zatuszować pewne mankamenty budynku. Każdy kto kiedykolwiek prał po uwagę dopracowanie takich detali jak elementy elewacji, zna sposób jakim jest zastosowanie sztukaterii gipsowej lub styropianowej. Budowniczy zawsze wiej jaki rodzaj sztukaterii będzie najodpowiedniejszy. W takich wypadkach można dokupić odpowiednie listwy czy inne gotowe elementy elewacji, które można dowolnie stosować. Te wszystkie dodatki pokryte są żywicami akrylowymi, tak więc odporne są na działanie warunków atmosferycznych. Nie można zapomnieć że elementy elewacji to także tynki i farby, którymi malowane są ściany zewnętrzne. Należy wspomnieć o ogromnym znaczeniu tych czynników.
Czasem z pozoru nieciekawa bryła budynku wiele zyskuje, gdy zastosuje się ozdobny tynk. Czasem wystarczy użyć odpowiednich farb do elewacji, aby poprawić wygląd budynku o zapewnić mu odpowiednią kompozycję z otoczeniem. Niewątpliwie dopracowanie wyglądu elewacji jest niezbędnym warunkiem na taki wygląd budynku, który będzie cieszył oczy. Niewątpliwie prawidłowe malowanie elewacji jest też jej najlepsza formą konserwacji. W naszym klimacie jest to niezmiernie ważne.