Strop wieńczy budynek lub jedna jego kondygnację. Dlatego też elementy stropowe, ich rodzaj zależna jest od przeznaczenia budynku. Ich wybór zależy od projektanta. Strop musi być wytrzymały i najlepiej żeby maiła właściwości izolacyjne. Stopień izolacyjności zależy oczywiście od przeznaczenia budynku. Stropy można podzielić ze względu na materiał z którego zostały wykonane. Bywają stropy z żelbetu i metalu. Czasem używane są elementy ceramiczne ze zbrojeniem. Czasem elementy stropowe zawierają belki metalowe połączone z częściami ceramicznymi. Stropy drewniane stosowane są niezbyt często w budownictwie wielkogabarytowym.
Jednak maja zastosowanie tam, gdzie powstają budynki tymczasowe, które po krótkim czasie mają być rozebrane. W budynkach przemysłowych, elementy stropowe to najczęściej metal z którego zbudowany jest strop. Te stropy charakteryzuje duża nośność i łatwość montażu. Niestety nie ma on dużych właściwości izolacyjnych. Stropy gęstożebrowe wykonane są ze specjalnych belek, które są prefabrykatami. Zastosowany najczęściej w budynkach o regularnych kształtach, gdzie ściany działowe są ciężkie.
Taki rodzaj stropu wymaga zastosowania odpowiedniego wzmocnienia. Podstawowym elementem są tutaj belki rozstawione w pewnej odległości od siebie. Między nimi znajduje się przestrzeń wypełniona specjalnymi pustakami ceramicznymi lub betonowymi. Tego typu stropy można wykonać bezpośrednio na budowie, ale najczęściej korzysta się z gotowych elementów prefabrykowanych. Innym rodzajem elementów stosowanych do budowy stropu, są płyty kanałowe, które stosowane są w budynkach o prostych kształtach.
Płyty kanałowe układa się bardzo szybko. Są to elementy stropowe o dużej wytrzymałości, które można obciążać już bezpośrednio po położeniu. Płyty kanałowe są gotowym półfabrykatem. Strop monolityczny, stosowany jest w budynkach o nieregularnym kształcie i sporej rozpiętości podpór. Jego budowanie polega na zbrojeniu i zabetonowaniu kolejnych odcinków stropu. Takie stropy mogą mieć różne kształty i gotowe otwory. Stropy drewniane najczęściej stosuje się w budownictwie tradycyjnym. Stosowane w domach z drewna a także w murowanych do budowania stropów bezpośrednio nad strychem.