Każdy dom musi mieć dobre zabezpieczenie przed wodą z opadów. Do tego celu służą różne materiały, ponieważ samo położenie dachu nie jest wystarczające. Folia paroprzepuszczalna wśród fachowców określana jest jako folia wstępnego pokrycia (FWK), a czasami również jako membrana dachowa.
Folia paroprzepuszczalna musi być zastosowana tam, gdzie poddasze jest ocieplane (poddasze użytkowe), chociaż fachowcy zalecają jej stosowanie nawet, gdy strych nie będzie użytkowany, zaś dach ma być pokryty dachówką ceramiczną, cementową lub blacho-dachówką. Trzeba podkreślić, że folia paroprzepuszczalna pełni bardzo ważne funkcje w ochronie domu przed wilgocią. – przy wspomnianych pokryciach dachu folia paroprzepuszczalna zapobiega temu, by dochodziło do skraplania i kapania wody ze spodu pokrycia.
Jeśli dach jest ocieplany, to folia paroprzepuszczalna ma kilka zadań do spełnienia – może na przykład stanowić tymczasowe pokrycie dachu (do 4 miesięcy), chroni , taka jest jej podstawowa funkcja) przed przeciekami, powoduje też, że wilgoć, która dostaje się do ocieplenia swobodnie paruje, co prowadzi do jej wysuszenia oraz pełni dodatkową funkcję, zupełnie z innej dziedziny – uniemożliwia wywiewanie materiału ociepleniowego przez wiatr. Jak sama nazwa wskazuje folia paroprzepuszczalna musi przepuszczać wilgoć.
Można zadać sobie pytanie, po co jest to potrzebne, przecież chodzi głównie o to, by woda z opadu nie dostawała się do wnętrza domu. Jednak , szczególnie w domach z poddaszami użytkowymi, folia paroprzepuszczalna powoduje, że jest odprowadzana wilgoć, która gromadziłaby się w innym wypadku w ociepleniu dachu. Należy podkreślić, że folia paroprzepuszczalna ma taką strukturę (budowę), która umożliwia ruch (przenikanie) wilgoci tylko w jedną stronę.
Folia paroprzepuszczalna pokryta jest dość gęsto perforacją złożoną z maleńkich, lejkowatych otworów, które umożliwiają ruch wody (pary wodnej) tylko w jedną stronę. Nie jest możliwe przeciekanie wody do wewnątrz budynku. Jednak, aby folia paroprzepuszczalna spełniała swoje funkcje w sposób prawidłowy, musi być założona w sposób prawidłowy, dokładnie naciągnięta, a także dokładnie przymocowana do podłożą. Istnieje kilka technik nakładania filii w domach nowo budowanych oraz w tych remontowanych – folia paroprzepuszczalna zakładana w czasie remontowania dachu nie może być na przykład montowana na zewnątrz krokwi.