Każdy budynek, niezależnie od tego, jaką ma funkcję spełniać po zakończeniu jego budowy ma jedną wspólną cechę ze wszystkimi innymi wybudowanymi kiedykolwiek na Ziemi. Mianowicie jednym z pierwszych etapów każdej budowy jest budowanie fundamentów. Sprawa w przypadku tuneli nie powinna być jak się może wydawać osobom niezwiązanym z budownictwem ważna. Jednak fundamenty tunelu spełniają niemniej ważną i podstawową funkcję niż na przykład fundamenty wieżowca czy też domku jednorodzinnego.
Fundamenty tunelu powinny być dodatkowo tak wybudowane aby w sposób permanentny być odpornymi na działanie wilgoci. Kluczową rolę odgrywa w tym momencie właściwa izolacja fundamentów takiego tunelu. Fundamenty tunelu są szczególnie narażone na działanie wilgoci która powoduje ich erozję, kiedy w grę wchodzi na przykład budowa tunelu w warunkach ekstremalnego środowiska. Chodzi tutaj przede wszystkim o miejsca w których występuje woda morska, lub taka która jest skażona odpadkami przemysłowymi.
Tak więc tam gdzie występuje woda skażona solami mineralnymi o dużym stężeniu izolacja zdaje się grać szczególnie ważną rolę. Izolacja jest z pewnością swego rodzaju polisą ubezpieczeniową dla budowniczych tunelu, którzy jeśli są świadomi zagrożeń płynących z zaniedbania jej niebagatelnej roli wykonają ją odpowiednio mogą spać spokojnie nie martwiąc się o fundamenty tunelu. Kolejną istotną rzeczą w przy budowie fundamentów tunelu jest odpowiednie podłoże dla nich, które też stanowi zabezpieczenie ich (tak jak odpowiednie zaizolowanie) przed zgubnym działaniem wody.
Właściwy drenaż odprowadzający wodę spod fundamentów może odegrać kluczową rolę w miejscach, w których wody jest na co dzień lub może być bardzo dużo. Ponadto bentonit dobrze absorbujący wilgoć może okazać się dobrym rozwiązaniem dla tych budowniczych, którzy zdecydują się na warstwowe zaizolowanie tunelu wraz z jego fundamentami przed wilgocią. Trzeba pamiętać, że przy budowie tunelu podejmujemy decyzje wiążące na lata, które prędzej czy później zaowocują konkretnymi konsekwencjami. Warto więc poświęcić parę chwil na ten podstawowy aspekt budowy, jakim są fundamenty.