Drewno powinno być odpowiednio dobrane do każdego rodzaju wyrobu. To niezwykle ważne, ponieważ tylko właściwy materiał może zapewnić odpowiednią wytrzymałość, trwałość i jakość. Podobnie jest jeśli chodzi o gatunki i właściwości drewna na stolarkę otworową. Jest to bardzo specyficzny wyrób, w którego wypadku należy dobierać właściwe drewno. Specjaliści często wymieniają dwa podstawowe jego rodzaje – Meranti oraz Matoa. Są one najlepsze, ponieważ ich specyfika sprawia, że są odporne na wodę, która jest zdecydowanie największym zagrożeniem w wypadku drewnianej stolarki otworowej. Dodatkowo jest to drewno stosunkowo łatwe w obróbce, nie ma sęków i falistego przebiegu włókien, co znacznie utrudnia wszystkie zabiegi produkcyjne. Takie drewna są również cenione za wspaniałą wytrzymałość, co również ma niebagatelne znaczenie. Co ciekawe, zastosowanie tego rodzaju materiałów nie jest wcale drogie, dlatego można o nich myśleć naprawdę poważnie, nawet nie posiadając ogromnego budżetu. W wypadku stolarki otworowej liczy się przede wszystkim jakość.

Numer jeden na świecie – drewno Matoa

Jakie drewno wybrać do stolarki otworowej? Odpowiedź nie jest prosta, ale patrząc na statystyki z całego globu, pojawia się pewien kandydat, który spełnia wszystkie wymagania, jakie powinno spełniać solidne drewno. Chodzi oczywiście o numer jeden na świecie – drewno Matoa, które pochodzi z Azji i Oceanii. Co jest w nim takiego wyjątkowego, że przewozi się je z drugiego końca świata, żeby robić okna i drzwi? Jest niespotykanie twarde i charakteryzuje się niebywałą odpornością na warunki atmosferyczne. Przede wszystkim na mróz i wodę, które nie są dla niego żadnym zagrożeniem. Jest dodatkowo bardzo proste do obróbki, ponieważ posiada jednorodny rysunek. Niestety, ale jest ono stosunkowo drogie, dlatego wybierają je raczej wymagający klienci. Nie da się jednak ukryć, że jeśli chodzi o stolarkę otworową, to nie ma sobie równych na całym świecie. Drewno to dodatkowo ma bardzo szlachetny wygląd, co sprawia, że okna i drzwi wyglądają rewelacyjnie. Na pewno Matoa to doskonały wybór dla osób ceniących jakość i styl.

Meranti – klasy drewna tego gatunku

Wybór odpowiedniego drewna do stolarki otworowej to podstawowa sprawa. Z całą pewnością nie można na tym oszczędzać, ponieważ wybór słabej jakości drewna sprawi, że za krótki czas znów trzeba będzie wymienić drzwi czy okna. Poza znaną powszechnie Matoą, wiele osób wybiera również inny rodzaj pochodzący tym razem z Malezji i Indonezji. Merengi – klasy drewna tego gatunku są stosowane przede wszystkim w meblarstwie, ale również we wspomnianej stolarce otworowej. Ma ono wiele różnych odmian w zależności od tego, skąd pochodzi. Najbardziej znana na świecie jest tak zwana odmiana White o najmniejszej gęstości. Przede wszystkim dlatego, że jest po prostu najtańsze. Zdecydowanie twardsze i bardziej ekskluzywne są klasy Dark, Red oraz Hard Wood, które są jednak sporo droższe. Na pewno Merengi jest warte swoich pieniędzy, ponieważ zapewnia doskonałą jakość, wytrzymałość i niebywały wygląd. Najlepszym dowodem na to, że świetnie się prezentuje jest fakt, że często jest mylone z ekskluzywnymi Machoniami.

Dąb – wady (naprężenia, konieczność długiego sezonowania)

Okna i drzwi powinny być przede wszystkim trwałe, ponieważ muszą chronić dom przed złymi warunkami atmosferycznymi, a zatem same również muszą być na nie odporne. Dlatego nie każde drewno nadaje się na stolarkę otworową, ponieważ wilgoć i mróz mogą być dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Wydawało się, że dąb to drewno doskonałe do wszystkiego, ale nie w tym wypadku. Wszystko dlatego, że nie radzi sobie zbyt dobrze ze zmiennymi warunkami. Dąb – wady dotyczą przede wszystkim sporego naprężenia, któremu poddawane jest to drewno, co bardzo źle wpływa na jego wytrzymałość. Dodatkowo musi być ono bardzo długo sezonowane, co sprawia, że jest po prostu niepraktyczne. Na pewno warto powiedzieć o jego doskonałym wyglądzie, ale zdecydowanie lepiej sprawdza się w przemyśle meblowym, niż w stolarce otworowej. Kiedy więc podejmuje się decyzje o doborze materiału do wytworzenia na przykład drzwi i okien, lepiej nie decydować się na dąb, który nie spełnia wszystkich wymogów, a jego zastosowanie może być kłopotliwe.

Stare techniki wykonywania okien (sosna, okna skrzynkowe – wytrzymały ponad 100 lat)

Okno powinno przede wszystkim być trwałe. To jest najważniejsza cecha, jaką powinno spełniać, ponieważ nikt nie chce wymieniać okien co kilka, a nawet kilkanaście lat. Co ciekawe, stare techniki wykonywania okien doskonale się sprawdziły. Do dziś można znaleźć domy, w których znajdują się stare ramy, które doskonale funkcjonują na przykład od 100 lat i nadal są używane. To zaskakujące, ponieważ dawniej głównym drewnem, które używano do ich produkcji była sosna, która przecież do najbardziej trwałych nie należy. Wszystko zatem zależy od tego, jak je wytwarzano i zabezpieczano przez zniszczeniem przez złe warunki atmosferyczne. Dawniej stosowane okna skrzynkowe okazały się rozwiązaniem uniwersalnym i ponadczasowym. Niestety, ale w obecnych czasach okna produkuje się inaczej, mechanicznie i nie są one tak wytrzymałe. Dlatego też nie stosuje się na przykład wspomnianej sosny, tylko inne drewno, które samo w sobie jest gwarantem wytrzymałości i jakości. Wydaje się, że nie będzie już powrotu do starych technik tworzenia okien.

Nowe technologie – klejenie drewna

Rozwój techniki i technologii sprawił, że każdy aspekt życia ludzkiego uległ znacznej zmianie. Podobnie jest jeśli chodzi na przykład o produkcję okien i drzwi, które obecnie wykonuje się zupełnie inaczej niż dawniej. Warto dodać na początek, że produkuje się coraz mniej okien drewnianych, a coraz częściej stosuje się tak zwane plastikowe. Na szczęście drewno jednak nadal gości w domach. Obecnie stosuje się do ich produkcji nowe technologie – klejenie drewna doskonale się sprawdza, ponieważ pozwala na wykonanie okien niezwykle trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne, co jest w ich wypadku najważniejsze. Oczywiście sprawia to, że nie prezentują się tak dobrze, jak te w całości wykonane z drewna, ale są gwarantem przyzwoitej jakości. Dodatkowo przedstawiają się lepiej, niż te wykonane z tworzyw sztucznych, które nigdy nie będą miały takiego wyrazu, jak te drewniane. W ostatnich latach znacznie zmalała produkcja okien z drewna, ale na szczęście ten trend się zmienia – ludzie znów zaczynają doceniać jakość i wygląd drewna.

Drewno klejone na okna – żadnych ograniczeń dla projektanta

Nie ma drewna, które zapewniłoby absolutne zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jakie są w Polsce. Wydaje się jednak, że nowoczesne rozwiązania dobrze się sprawdzają i zapewniają komfort mieszkania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że stosuje się drewno klejone na okna, które nie powodują żadnych ograniczeń dla projektanta. Właściwie może on zrobić wszystko, co tylko przyjdzie mu do głowy. To jest podstawowa zaleta drewna klejonego, które ostatnio coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Warto dodać, że takie drewno jest doskonałym materiałem na stolarkę otworową. Jest stosunkowo odporne i zapewnia dobre trzymacie ciepła, co obecnie jest sprawą podstawową. Zdecydowanie lepiej wybrać okna z drewna klejonego, a nie te wykonane z plastiku. Może są one droższe, ale z pewnością są lepszej jakości i mogą służyć znacznie dłużej. Podczas wyboru okien powinno się kierować przede wszystkim tym, ponieważ nikt nie chciałby po kilku latach ponownie wymieniać okna, ponieważ nie spełniają one swojego zadania.

Szklenie drewnianych okien (szyby dwu, trzy warstwowe, szprosy)

Okno to oczywiście drewniana lub plastikowa rama, ale równie ważne jest szkło, które się w nich znajduje. Ważne jest, żeby również było najwyższej jakości, ponieważ będzie bardziej wytrzymałe na uderzenia. Warto o to zadbać, ponieważ nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Jednak w wypadku ram drewnianych sytuacja wygląda jeszcze inaczej, ponieważ te najbardziej ekskluzywne są często robione ręcznie. Dlatego szklenie drewnianych okien jest tak ważnym elementem ich wytwarzania. Koniecznie trzeba więc sprawdzić, jakiej jakości jest szkło. Dodatkowo może być ono wykonywane inaczej, a każda metoda jest inna i odpowiednia na inną sytuację. Najlepiej, żeby okna były trzy warstwowe, ponieważ są najbardziej wytrzymałe i zapewniają najlepsze bezpieczeństwo. Również można decydować się na te z dwoma warstwami, ponieważ zapewniają optymalną ochronę. Żeby jeszcze podkreślić charakter okien, można zdecydować się dodatkowo na szprosy. Ważne jednak jest, żeby były one odpowiednio dobrane, ponieważ mogą zupełnie zmienić wygląd całego okna.