Przy stosowaniu jakichkolwiek substancji chemicznych zawsze trzeba zachowywać szczególną ostrożność i nie\gdy nie wolno popadać w rud\tynę ponieważ to właśnie rutyna a nie brak wiedzy prowadzi najczęściej do kalectwa i nieszczęśliwych wypadków, które bywają częstokroć jeszcze bardziej brzemienne w skutkach. tak więc trzeba pamiętać że chemiczne środki izolacyjne z pewnością mogą być w pewnych warunkach niebezpieczne dla zdrowia ale to gdzie nie wolno stosować masy asfaltowej jest jak się okazuje zdeterminowane nie przez jej szkodliwość dla ludzkiego zdrowia co mogłoby być jak się zdaje głównym powodem, ale przez to, jak masa asfaltowa działa z innymi środkami izolacyjnymi a szczególnie z tymi klasycznymi do których przywykliśmy na co dzień o których nie można powiedzieć w kontekście niniejszego artykułu że to chemiczne środki izolacyjne – chodzi tutaj oczywiście o takie materiały jak styropian czy wata mineralna.
A więc gdzie nie wolno stosować masy asfaltowej? Otóż okazuje się że tak dobrze wszystkim znany i zdawałoby się całkiem także przez pracowników budowy dobrze poznany materiał izolacyjny jak styropian nie może być łączony z masami asfaltowymi ponieważ przez zawarte w nich rozpuszczalniki znajdujący się w pobliżu styropian ulega niechybnej destrukcji. Gdzie nie wolno stosować masy asfaltowej poza miejscami, w których może w bliskim sąsiedztwie znajdować się styropian? Otóż tak na zdrowy rozum kto mądry stosowałby chemiczne środki izolacyjne w miejscach gdzie wiadomo że często mogą na nie natknąć się dzieci? Przecież ie trzeba kończyć studiów budowlanych aby wiedzieć że na przykład latem chemiczne środki izolacyjne na przykład te powiązane z asfaltem produkują trujące wyziewy od których nawet dorosłych boli głowa a co powiedzieć o małych dzieciach bawiących się w pobliżu takich środków.
Trzeba pamiętać że bezpieczeństwo szczególnie naszych bliskich powinno być dla nas priorytetem absolutnie zawsze i wszędzie i że czasem lepiej żeby nam przeciekł dach niż żeby ktoś bliski cierpiał z powodu tego, że chemiczne środki izolacyjne których użyliśmy okazały się trujące.