Grawitacyjna wentylacja mechaniczna pozwala na usuwanie zużytego powietrza za pomocą różnego rodzaju kanałów i kanalików. Aby grawitacyjna wentylacja mechaniczna działała właściwie i nie sprawiała problemów podczas użytkowania przez pensjonariuszy hotelu ,należy pamiętać o przestrzeganiu kilku warunków. Najważniejszym warunkiem stawianym podczas instalacji takiej wentylacji jest temperatura wewnątrz hotelu , która powinna być wyższa niż na zewnątrz .
Tylko wtedy grawitacyjna wentylacja mechaniczna może właściwie spełniać powierzone jej zadanie. Oprócz tego okna i drzwi powinny być lekko uchylone aby zapewnić właściwy dopływ świeżego powietrza i jego cyrkulację. Projektantom i budowniczym zaleca się aby konstrukcja kanałów wentylacyjnych na dachu hotelu została zaprojektowana i zamontowana w taki sposób aby nie dochodziło do możliwości wstecznego wdmuchiwania powietrza , które może być szkodliwe i wywoływać duszności lub kłopoty z oddychaniem. Grawitacyjna wentylacja mechaniczna posiada również różnorodne stopnie intensywności ,zależnie od panującej na zewnątrz pogody.
Jeśli temperatura na zewnątrz hotelu maleje względem temperatury która panuje wewnątrz pomieszczeń intensywność wentylacji wzrasta w sposób liniowy. Gdy natomiast na dworze zaczyna wiać silny wiatr to intensywność wentylacji rośnie w kwadracie zmiany prędkości wiatru, co znaczy ,że dwukrotny wzrost prędkości wiatru powoduje czterokrotny wzrost intensywności wentylacji. Grawitacyjna wentylacja mechaniczna i jej skuteczność zależy zatem głównie od warunków atmosferycznych, takich jak siła wiatru ,czy panująca wysoka lub niska temperatura. Z tego względu trudne jest utrzymanie stabilnej temperatury w przeciągu całego czasu użytkowania.
Grawitacyjna wentylacja mechaniczna zapewnia proces wentylacyjny latem jedynie podczas wietrznej pogody ,gdy nie wieje wiatr i jest ciepło ,należy wspomóc działanie wentylacji poprzez szerokie otwieranie okien oraz drzwi i umożliwienie właściwej wentylacji powietrza w każdym z pokoi w hotelu pracowniczym. Należy również że pamiętać że grawitacyjna wentylacja mechaniczna to w największym stopniu system wywiewny i aby działał właściwie konieczny jest kompensacyjny nawiew powietrza.