Hale modułowe to specyficzne rozwiązanie które zyskuje sobie coraz większa popularność. Hale modułowe to, najprościej rzecz ujmując, lekkie, bo jeden ich element waży maksymalnie 120 kg, konstrukcje możliwe do zmontowania w mało skomplikowany sposób i w zasadzie bez użycia specjalistycznego sprzętu. Hale modułowe tworzą konstrukcję w formie szkieletowej, składającą się z rygli i słupów. Każdy rygiel i słup wykonany jest z giętych na zimno profili a ich połączenie ma miejsce w punktach węzłowych i dokonywane jest przy użyciu łączników i śrub.
Dla uzyskania większej trwałości hali modułowej, pokrywa się je warstwą antykorozyjnego cynku. Hale modułowe stosowane są wszędzie tam gdzie liczy się szybkie tempo postawienia pomieszczeń albo w miejscach gdy nie jest istotne ich stałe przytwierdzenie do podłoża. Dlatego właśnie coraz bardziej popularne stają się hale modułowe jako zaplecze jachtowe. Ponieważ branża jachtowa przeżywa w ostatnim czasie rozkwit to równocześnie z nim pojawia się coraz większa liczba właścicieli jachtów, którzy są zainteresowani nie tylko korzystaniem z przystani jachtowych ale również z istniejącej w jej ramach infrastruktury, której skład wchodzą również hale modułowe jako zaplecze jachtowe.
Hale modułowe jako zaplecze jachtowe spełniają wiele funkcji użytkowych w systemie funkcjonowania przystani jachtowych. Są nie tylko miejscami gdzie można „zaparkować” swój jacht na noc, ale również miejscami w których można dokonać niezbędnych napraw czy prac konserwatorskich. Hale modułowe jako zaplecze jachtowe ze względu nas woje przeznaczenie, mogą być niejako przyporządkowane do konkretnych właścicieli a ich rozmiary dostosowane mogą być do indywidualnych potrzeb tych właścicieli, czyli do wielkości posiadanego przez nich jachtu. Inną opcją, poza wynajmem hali modułowej która miałaby spełniać funkcję garażu, jest uzyskanie zgody władz przystani na postawienie własnej hali. Samo zmontowanie hali jest bowiem sprawą dość prostą i nie powinno nastręczyć większych problemów.