Nowoczesne hale produkcyjne tworzone, a właściwie budowane są najczęściej w oparciu o konstrukcje stalowe, które po prostu tworzą szkielet budowli. Wymagania podczas budowy takich hal są inne niż przy budowie magazynów czy garaży. Hale produkcyjne muszą mieć wszystkie testy na bezpieczeństwo , tak by pracujący w niej ludzie nie ulegali wypadkom.
W takiej hali musi być odpowiednia ilość okien oraz oświetlenie, które nie będzie miało niszczących skutków dla wzroku pracowników. Wszystkie tego typu parametry określają przepisy, które są bardzo szczegółowe. Firmy prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów, określając hale produkcyjne jakie nowoczesne, niepowtarzalne, funkcjonalne.
Wydaje się, że właściciel decydujący się na budowę hali produkcyjnej powinien kierować się w wyborze konstrukcji przede wszystkim funkcjonalnością, zapewnieniem bezpieczeństwa -pięknie wyglądające hale produkcyjne, ale nie zabezpieczające bezpieczeństwa nie są specjalnie wartościowe. Dobrze zaprojektowane hale produkcyjne nawet nieco mniej atrakcyjne zewnętrznie, zawsze można obsadzić pięknymi krzewami czy drzewami, zaś te piękne, ale niezbyt funkcjonalne są problematyczne.
Oczywiście najlepiej, by hale łączyły funkcjonalność z pięknem. Większość producentów hal wykonuje hale produkcyjne zarówno według własnych projektów, jak również z projektów dostarczanych przez zleceniodawców. Często inwestor ma specjalne potrzeby związane z nietypową na przykład produkcją, potrzebne są pewne elementy, które projekty ogólne nie przewidują.
Bywają hale produkcyjne, w których problem oświetlenia nie jest zbyt istotny, a w innych ważne jest, aby jak najmniej naturalnego światła padało na linie produkcyjne. Bardzo często w dużych halach działają suwnice, które umożliwiają dostarczanie materiałów lub zbiera się przy ich pomocy wykonany produkt, który przesuwa się prosto do magazynu. I wówczas takie hale produkcyjne muszą mieć mocniejszą konstrukcję nośną, niż budowle, w których takie urządzenia nie są planowane.
Obecnie wielu producentów hal stara się, by część socjalna wyróżniona była na przykład poprzez obłożenie piaskowcem, czy też innym szlachetnym materiałem. Taka aranżacja odróżnia hale produkcyjne od części biurowych.