Coraz popularniejsze i szeroko stosowane w staj się hale stalowe w Polsce. Z ostatnich raportów wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat odnotowano budowle hal stalowych o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na uniwersalne i nowoczesne hale stalowe. Te innowacyjne rozwiązania takie jak hale stalowe w Polsce są obiektami nowoczesnymi i wielofunkcyjnymi, a ich budowa nie wymaga wiele czasu – stąd między innymi wynika tak duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców tego rodzaju projektami.
Eksperci wypowiadając się na temat powyższych rozwiązań przedstawiają, że standardowe hale bez żadnych dodatkowych funkcji można wykonać na indywidualne zamówienie klienta nawet zaledwie w 30 dni. Do czego więc najczęściej wykorzystywane są hale stalowe w Polsce? Otóż powyższe konstrukcje wykorzystywane są w wielu celach i na wielu płaszczyznach jednak najczęściej wykorzystywane są jako hale produkcyjne lub handlowe, oraz wielkopowierzchniowe magazyny.
Decydują się na nie także inwestorzy różnego rodzaju obiektów sportowych lub punktów usługowych chociażby takich jak stacje obsługi samochodów. Wśród klientów zamawiających hale stalowe, są zarówno duże firmy funkcjonujące na terenie całej Polski, jak i podmioty reprezentujące sektor międzynarodowy. Dlaczego hale stalowe w Polsce są tak atrakcyjne i popularne w budownictwie? Przede wszystkim wielką zasługę trzeba przyznać materiałowi, z którego są budowane.
Mianowicie stal jako materiał konstrukcyjny dzięki rozwojowi technologii, automatyki i pełnej mechanizacji procesu produkcji jest bardzo atrakcyjnym materiałem. Konstrukcje budowane ze stali mają wiele zalet, chociażby zwiększenie powierzchni użytkowej hal poprzez zastosowanie wiązarów kratowych – co powoduje, że nie ma potrzeby podpierania słupami przykrycia dachowego na powierzchni użytkowej.
Do ważnych cech stali należy zaliczyć możliwości recyklingu tego materiału, co jest bardzo istotne zarówno z punktu widzenia ekologii jak i również finansów. Możliwości konstrukcyjne są niemalże nieograniczone, a co więcej o wiele większe niż w przypadku konstrukcji wykonywanych z betonu. Ponadto stal umożliwia pozyskanie większych przestrzeni użytkowych konstrukcji, zwłaszcza w przypadku budynków szkieletowych.