Hangary remontowe znajdują się w każdej przystani jachtowej a jeśli nie w obrębie samej przystani to z pewnością w jej bliskości. Nie ma przecież lepszej lokalizacji na umiejscowienie hangaru remontowego dla jachtów niż przystań lub jej okolice. A trzeba przecież pamiętać, ze o tym w jakim stopniu hangary remontowe są wykorzystywane decyduje właśnie ich lokalizacja. Hangary remontowe to zwykle popularne w przystaniach hale modułowe o różnych wielkościach, tyle że funkcją jaką mają spełniać jest, w odróżnieniu od hangarów garażowych, jest naprawa jachtów i łódek.
W obrębie Przystani jachtowych istnieje wiele firm zwanych szkutniami, które oferują usługi naprawcze i konserwacyjne oraz większe lub mniejsze naprawy sprzętów żeglarskich. Hangary remontowe którymi takie firmy dysponują są zwykle w stanie pomieścić nawet kilka jachtów czy łodzi motorowych jednocześnie a prace trwające wewnątrz hangarów wykonywane są przez kilka zespołów jednocześnie. I tak w hangarach remontowych wykonuje się na przykład rozmaite zabudowy wnętrz pomieszczeń jachtów żaglowych, wykonywane z laminatu bądź drewna, zgodnie z życzeniem klienta czy też prace związane z przeglądem przyrządów elektrycznych.
Zwykle firmy zajmujące się remontami i konserwacją jachtów i łodzi żeglarskich mogą również polecić nam dobrego takielarza albo, korzystając ze swoich rozległych kontaktów, umożliwić dostęp do niedrogich wyrobów ze stali nierdzewnej, których zakup, jeśli będziemy chcieli wyremontować swoją łódź przy użyciu wysokiej jakości materiałów, niejednokrotnie okaże się wskazany. Hangary remontowe to jednak przede wszystkim miejsca w których następuje kompleksowe przygotowanie jachtów i łodzi do sezonu żeglarskiego. To tutaj wykonuje się prace serwisowe w zakresie szkutnictwa i niezbędne przeglądy części mechanicznych łodzi i żaglówek. Tutaj można również poprosić o naprawę żelkotów albo odświeżenie łodzi czy jachtu, czyli pomalowanie wnętrz lub kadłubów specjalnie przystosowanymi farbami zapobiegającymi gromadzeniu się porostów i powstawaniu warstwy gnilnej.