Hotele pracownicze to najczęściej obiekty mieszkalne o charakterze niestałego czasu zamieszkania dla grupy pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy. Hotele pracownicze utrzymywane są w głównym stopniu przez zakład macierzysty. Wyposażenie i standard zamieszkania jest zbliżony jakościowo do akademików i internatów studenckich. W ostatnich czasach rola hoteli pracowniczych znacząco podupadła ,lecz przy dużych zakładach zatrudniających znaczną ilość pracowników budowane są nowe , zbliżone jakościowo do nowoczesnych hoteli i z zastosowaniem nowoczesnych technologii.
Hotele pracownicze wykorzystują na przykład płyty warstwowe ,będące ich główną częścią składową. Płyty warstwowe dzielą się w zależności od posiadanego rdzenia na trzy kategorie : płyty z rdzeniem poliuretanowym , z rdzeniem styropianowym oraz z rdzeniem wykonanym z waty szklanej. Hotele pracownicze opierają swoją konstrukcję głównie na płytach warstwowych z rdzeniem poliuretanowym o grubości około 80 milimetrów , które są wykorzystywane do budowy lekkiego ,jednak wytrzymałego dachu , zapewniającego na regulację cieplną , wygłuszanie akustyczne i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi , jak mocne opady deszczu czy promienie słoneczne o wysokim nasileniu.
Dzięki płytom warstwowym dach ma układ warstwowy , na który składają się : warstwa zewnętrzna (blacha profilowana) ,wypełnienie (wykonane z waty mineralnej i poliuretanu) ,a także warstwa wewnętrzna ( składa się ona ze specjalnie przystosowanej do warunków pogodowych wiórowej płyty laminowanej). Hotele pracownicze dzięki tak ekonomicznemu wykonaniu dachu ,opartemu na płytach zachowują wartości wygłuszające i termoizolacyjne przy atrakcyjnej jak na ten typ materiału cenie wahającej się od 35 do 50 złotych za metr kwadratowy płyty.
Dodatkowo różnorodne firmy proponują wykańczanie sufitu obiektu przy użyciu specjalistycznej płyty gipsowo – kartonowej. Płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym przytwierdzane są do konstrukcji stalowej aby zapewnić dodatkową wytrzymałość i uszczelnić niepożądane wybrzuszenia i łączenia. Hotele pracownicze coraz częściej opierają konstrukcję dachową właśnie na płycie warstwowej ,zapewniającej wytrzymałość oraz odporność ,a także komfort mieszkających w niej osób.