W budownictwie, a zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, ważnym problemem staje się ogrzewanie domu czy mieszkania. Sposobów ogrzewania jest wiele i tylko od użytkownika zależy jakie rozwiązanie wybierze. Nie zawsze wybierane są rozwiązania najtańsze. Na przykład instalacje olejowe nie należą do najtańszych, ale właściciele domów biorą po uwagę inne czynniki. Przede wszystkim dostępność materiału, łatwość użytkowania a czasem tez estetyka i względy ekologiczne.
Każdy kto zdecydował się na opalanie olejem, nie od razu stoi na straconej pozycji pod względem finansowym. Dom i wszelkie instalacje grzewcze na ogół buduje się raz na wiele lat. W końcu nie wiadomo jak za parę lat będzie wyglądał rynek paliw. Te sprawy zmieniają się z dekady na dekadę, a czasem nawet co kilka lat. W sumie może być tak, że instalacje olejowe nie ulegną wymianie na innego rodzaju urządzenia. Decydując się na ogrzewanie olejem, w pierwszym rzędzie trzeba rozplanować gdzie staną główne urządzenia.
Na ten fakt wpływają różne względy. Przede wszystkim ilość miejsca jakim dysponujemy. Najwięcej miejsca niestety zajmuje główny zbiornik w paliwem. Jeżeli dom dysponuje obszerną kotłownią, to wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak tak nie jest, to zbiornik może być zamontowany na zewnątrz. Wtedy w zasadzie mamy dwie współpracujące ze sobą instalacje olejowe. To rozwiązanie ma wielu zwolenników. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa, chociaż doświadczenie uczy, że możliwość wybuchu przy tym rodzaju paliwa, jest o wiele mniejsza nic na przykład w instalacjach gazowych. Dlatego między innymi z tego powodu wybierany jest ten typ ogrzewania. Ponadto dochodzi łatwość użytkowania.
Ogrzewanie olejowe jest w pełni zautomatyzowane i prawie bezobsługowe. Jak w przypadku innych sposobów ogrzewania, ważna jest wysoka jakość materiałów z których zbudowane są instalacje olejowe. Odpowiednia konserwacja i użytkowanie zapewni bezawaryjność w sezonie grzewczym. Przygotowanie instalacji do sezony nie jest czynnością zbyt skomplikowaną i nie wymaga wysoko wyspecjalizowanych fachowców. Każdy może takie czynności wykonać we własnym zakresie.