W ostatnim czasie wzrasta popularność instalacji solarnych w sprawach związanych z pozyskiwaniem energii dla domu i najbliższego przydomowego gospodarstwa. Nowoczesne instalacje słoneczne nikogo już nie dziwią, nie mniej jednak nie wszyscy dokładnie zorientowani są w temacie. Pierwszym pytaniem jakie się zazwyczaj pojawia, jest pytanie o opłacalność.
Zależy to przede wszystkim od rodzaju instalacji, jej niezawodności i sprawności. Ni mniej jednak należy przyznać, że opłacalność jest na zadowalającym poziomie, ponieważ w nowo powstałych gospodarstwach domowych, powstają coraz liczniejsze instalacje słoneczne. Na ten rodzaj pozyskiwania energii, decydują się również właściciele posesji starszych.
Zasadniczą częścią tego typu instalacji są korektory słoneczne. Korektory są to urządzenia, które zamieniają pozyskaną energie słoneczną w energie cieplną. Decydując się na rodzaj takiego urządzenia, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od niego. Jakich ilości energii, która zaspokoi nasze wszystkie potrzeby z tym związane. Musimy ustalić czy dysponujemy odpowiednimi warunkami potrzebnymi do instalacji i użytkowania tego typu urządzeń.
Generalnie, instalacje słoneczne, są wykorzystywane do produkcji ciepłej wody użytkowej, tak bardzo potrzebnej w gospodarstwie domowym. Stosowane są również do wspomagania centralnego ogrzewania. Mimo że stosownie korektorów nie rozwiąże problemów z ogrzewaniem przez wszystkie cztery pory roku, to i tak oszczędności są zauważalne. Oszczędności te można znacznie zwiększyć stosując specjalna aparaturę wspomagającą. Wymaga to nierzadko gruntownej przebudowy instalacji grzewczej, ale nakłady na ogół się zwracają w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli chodzi o instalacje słoneczne, i ich wydajność, to niestety zależy ona od czynników pogodowych.
Wiadomo też, że pozyskiwanie energii wygląda odmiennie w różnych porach roku. Wydajność takiej instalacji zależy również od sposobu zamontowania. Wiadomo, że korektory montuje się na dachach nachylonych w kierunku południowym. Nieco mniejsze efekty osiąga się montując te urządzenia po stronach wschodniej i zachodniej. Strona północna, z przyczyn naturalnych, nie jest brana pod uwagę.