W budownictwie duży nacisk nakłada się na zachowanie, jakości, ale również na oryginalność i estetykę budynku. Prace wykończeniowe są pracami, w których efekt końcowy, jaki się uzyskuje powinien zadowolić właścicieli obiektu. Bardzo ważną rolę pełnią opierzenia wykonane precyzyjnie i bez usterek technicznych. Istotna rola opierzeń – estetyka obiektu ściśle ze sobą współgrają.
Opierzenie jest elementem bardzo dobrze widocznym z zewnątrz i to z dalekiej odległości, dlatego dokładne jego położenie przyczynia się do polepszenia wyglądu obiektu lub wręcz przeciwnie może pogorszyć je. Materiałem używanym do opierzeń są blachy ocynkowane, aluminiowe, bądź miedziane, które przeważnie wykończone są powłoką o określonym kolorze. Kolor opierzenia można dostosować do koloru elewacji obiektu, tak, aby z nim współgrał. W tym przypadku jest istotna rola opierzeń – estetyka obiektu zależy, bowiem właśnie od nich. Jeśli opierzenie jest niedokładnie zamontowane, to nie tylko jest mało funkcjonalne, ale również może być uciążliwe dla osób przebywających pod dachem danego obiektu.
Blacha opierzeniowa podczas silnych wiatrów może stukać i powodować hałas nie do wytrzymania. Niektóre formy opierzenia są bardzo dobrej jakości i niesamowicie uszczelniają obiekt, jednakże ich wadą jest pogorszenie estetyki i wyglądu obiektu. Jest ono zbyt widoczne, blacha użyta do jego montażu jest gruba i mało estetyczna lub kolorystycznie mocno odstaje od koloru ścian oraz zadaszenia obiektu. W takich przypadkach klient musi wybierać pomiędzy odpowiednim opierzeniem, a wyglądem zewnętrznym obiektu.
Często wybiera on wariant pierwszy, ponieważ żadne opierzenie nie wygląda, aż tak źle, aby nie mogło zostać zamontowane. Jeśli jest wykonane procesjonalnie jego wygląd często jest akceptowany przez zlecające wykonanie opierzenia osoby. Istotna rola opierzeń – estetyka obiektu zaczęła być bardziej zauważalna przez producentów materiałów potrzebnych do opierzeń w budownictwie. Blachy te są nie tylko najwyższej jakości, ale przede wszystkim posiadają ładny wygląd. Idzie od w parze wraz z ich funkcjonalnością.